Wakacje w teatrze, teatr w bibliotece

Oddział dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na dwa wakacyjne miesiące zamienił się w najprawdziwszy teatr. Dzieci uczestniczące w zajęciach pod hasłem „Wakacje za kulisami” postanowiły przygotować przedstawienie kukiełkowe na podstawie scenariusza z książki Martina Widmarka „Teatr z Lassem i Mają”.

Sztuka pt. „Tajemnica diamentów” opowiadała o śledztwie, jakie Lasse i Maja musieli przeprowadzić, by wykryć złodzieja diamentów grasującego w sklepie jubilerskim Muhammeda Karata. Czy była to ekspedientka Siv Leander, która potrzebowała pieniędzy na odbudowę zniszczonego w pożarze domu? A może czyszczący kamienie szlachetne Ture Modig, który żywił urazę do swojego pracodawcy? Czy też miłośnik sportu Lollo Smitt?

Oczywiście, każda z tych postaci musiała mieć swój kukiełkowy odpowiednik. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały papierowych bohaterów, starając się jak najdokładniej odtworzyć ich literacki pierwowzór, bazując na ilustracjach Heleny Willis.

Równie ważny był plakat informujący o premierze przedstawienia. Aby zrobić go profesjonalnie, uczestnicy zajęć przeszli skrócony kurs korzystania z programu graficznego Canva. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania i stał się dowodem na to, że dzieci są świetne nie tylko jako aktorzy, ale również graficy komputerowi.

Prace nad przygotowaniem przedstawienia były również okazją, by wcielać się w inne role: scenarzysty, scenografa, reżysera. Nie mniej ważny okazał się sufler. Rozmowy o teatrze i wprowadzanie teorii w praktykę z całą pewnością poszerzyło wiedzę dzieci o tym, jak działa teatr i jacy ludzie go tworzą.

Drugi miesiąc zajęć poświęcony był intensywnym próbom. Każdy z uczestników „Wakacji za kulisami” wkładał całe serce w odgrywanie swojej roli i dzielił się pomysłami na to, jak usprawnić działanie naszego teatru. Przerwy w ciężkiej pracy wykorzystywane były na gry i zabawy, wśród których, jak zawsze, królowały kalambury i zabawy z chustą Klanzy.

Premiera przedstawienia „Tajemnica diamentów” odbyła się w środę 29 sierpnia o godzinie 16:00 w Saloniku Artystycznym KBP. Licznie zgromadzona publiczność długo oklaskiwała efekt ciężkiej pracy małych artystów.

Uczestnicy zajęć mieli olbrzymią satysfakcję z wyśmienicie wykonanego zadania. Dlatego po premierze zadeklarowali, że chcą, by ich przygoda z teatrem trwała. Niewątpliwie Oddział dla Dzieci odpowie na ich potrzeby organizując dziecięcą grupę teatralną, do członkostwa w której zapraszamy już teraz wszystkich chętnych.

Cykl zajęć „Wakacje za kulisami” odbył się w ramach projektu „Łączy nas KSIĄŻKA!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Poprawiono: czwartek, 30, sierpień 2018 14:50

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony