Wystawa fotografii Artura Michelisa

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są prace Artura Michelisa, fotografa i muzyka z Krosna. Wernisaż odbył się 11 lipca 2018 r., ekspozycja czynna będzie do 8 września br.

Artur Michelis, ur. w 1994 r. w Krośnie, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie i policealnej szkoły „Eureka” w Rzeszowie (na kierunku fotografia). Gitarzysta, kompozytor i muzyk w zespołach: Teardrop Heaven oraz Kapitał. Fotografuje od 2014 roku. Interesuje się fotografią krajobrazową, wykonuje też fotografie w skali makro, jak również fotografie analogowe w czerni i bieli. Lubi eksperymentować ze starszymi obiektywami typu M42. Jego prace analogowe pokazywane były na wystawie zbiorowej uczniów Pracowni Pawła Olearki w Miejskim Domu Kultury w Rzeszowie w 2015 roku. Jest laureatem nagród w konkursach „Balony nad Krosnem w czerni i bieli oraz kolorze” (wyróżnienie w 2016 roku oraz nagroda główna w 2017 roku). Współpracował z niemiecką firmą DigitalDesign, czego owocem jest fotoksiążka „Fotoreportaż z Balonów nad Krosnem 2016/17”. Natchnienia poszukuje głównie w naturze, ale nieobce są mu również portrety czy fotografie urbanistycznych detali.

W Saloniku Artystycznym Artur Michelis pokazuje blisko 40 fotografii wykonanych w latach 2014-2018. Stanisław Wójtowicz w folderze do wystawy, w szkicu „Tam, gdzie latają balony. Fotografie Artura Michelisa” o prezentowanych pracach pisze m.in.:

Obraz szumnie poruszających się w powietrzu kolorowych balonów ma niezaprzeczalną moc przykuwania uwagi. Nie jest to widok codzienny, a sam lot balonu, jako spełnienie marzenia o oderwaniu się od ziemi i współdzieleniu z ptakami umiejętności poruszania się w przestworzach, ma w sobie coś z baśni. I jeszcze to poczucie wyzwolenia spod działania praw natury, paradoksalnie tylko po to, by jeszcze bardziej poczuć się jej częścią. Taka wizualno-znaczeniowa asocjacja zapada w pamięć, rozpala wyobraźnię, domaga się utrwalenia.

Odpowiedzią na to wezwanie są fotografie Artura Michelisa, prezentowane obecnie w Saloniku Artystycznym KBP. Zainteresowanie lotami balonów i ich fotografowanie zaowocowało serią zdjęć, a autorowi przyniosło konkursowe laury.

Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że obła kolorowa forma to tylko istotny element kompozycji przemyślanych kadrów. W tle - krajobrazy okolic podkrośnieńskich miejscowości z wyeksponowanymi ich cechami charakterystycznymi: pagórkowatym terenem, pofalowanymi spłachetkami pól oddzielonych wąskimi miedzami lub pasmami drzew i zarośli. To odczucie jest tym bardziej uzasadnione, że na wielu fotografiach pejzaż lub jego fragmenty to samodzielne i wyłączne tematy.

Podczas wernisażu autor wystawy mówił o początkach fotografowania oraz o tematyce prezentowanych prac. Przygodę z fotografią rozpoczął od wykonywania zdjęć „balonów nad Krosnem”. Oprócz balonów, na jego fotografiach pojawiają się też krajobrazy z okolic Krosna oraz portrety osób. Jak sam podkreślił - ciągle uczy się fotografować ludzi.

W otwarciu wystawy w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyła Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Obecni byli też nauczyciele z Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Krośnie, krośnieńscy artyści i poeci oraz przyjaciele i znajomi Artura Michelisa.

Poprawiono: czwartek, 12, lipiec 2018 13:21

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2020
P W Ś C P S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Początek strony