Pamiętajcie o ogrodach

Pamiętajcie o ogrodach to tytuł wystawy zorganizowanej w Wypożyczalni Głównej KBP. Inspiracją do jej powstania jest 405. rocznica urodzin francuskiego architekta krajobrazu, Andre Le Notre, nadwornego ogrodnika króla Ludwika XIV.

Idea ogrodu jako miejsca schronienia wywodzi się z najstarszych ogrodów pustynnych, oaz roślinności w suchym klimacie. Dla nomadów oaza była całkowitym przeciwieństwem ruchomych piasków, wiatru i porażającego słońca, miejscem ucieczki od uciążliwości otaczającego świata.

Od najdawniejszych czasów idea piękna ogrodu fascynowała chińskich cesarzy, asyryjskich królów i średniowiecznych poetów, a około XII w. poeci perscy pisali o różach i słowikach będących miarą rozkoszy, jaką daje ogród. Zakładanie ogrodów stało się wkrótce sztuką, a nie jedynie kolekcjonowaniem pożytecznych, czasem pięknych roślin.

Aż do połowy wieku XIX ogrodnictwo uprawiano wyłącznie na wielką skalę: wielkie klasyczne klomby barokowych ogrodów pałacowych, całe hektary XVIII-wiecznych angielskich parków krajobrazowych. Znajdowało to odbicie w założeniach i regułach projektowania. Ludwik XIV stworzył w Wersalu wyjątkowo ekstrawagancki ogród, którego projektantem był nadworny ogrodnik króla Andre Le Notre, twórca szkoły geometrycznego ogrodu francuskiego (tzw. wielkiej maniery francuskiej).

Żaden ogród nie istnieje w próżni – każdy, mały czy duży jest częścią pewnej całości kompozycyjnej. Sztuka ogrodowa jest czymś więcej niż tylko łączeniem roślin z innymi roślinami i zaprojektowanymi elementami otoczenia. Rośliny rozwijają się, kiedy dogląda ich ogrodnik, ogród zaś rozkwita, kiedy jego struktura pozostaje ukryta wśród naturalnej roślinności.

Dzisiaj dla wielu z nas ogród nadal pozostaje oazą, miejscem odosobnienia. Ogród współczesny staje się coraz częściej „zielonym salonem” naszego domu, w którym w pogodne, ciepłe dni można przyjemnie poleniuchować, pobiesiadować, bawić się, a nawet pracować.

Na wystawie są prezentowane niektóre wydawnictwa ze zbiorów KBP, które mogą pomóc w stworzeniu sobie własnej „oazy spokoju”, a tym samym przyczynić się do rozwoju nowego hobby. Mogą również posłużyć jako podpowiedź do zaplanowania letniego wypoczynku na łonie natury.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej placówki.

Poprawiono: wtorek, 03, lipiec 2018 11:52

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony