Magia papierowego teatru… warsztaty kamishibai w bibliotece

Kamishibai równa się kreatywność – to tylko jedna z zalet papierowego teatru, która sprawia, że po magiczną skrzynkę sięgają zarówno dzieci jak i dorośli. Warsztaty z udziałem bibliotekarzy z Krosna i powiatu krośnieńskiego, pokazujące jak papierowy teatr wykorzystać do prowadzenia ciekawych i rozwijających zajęć w bibliotece, prowadziła w dniu 27 czerwca 2018 r. Zofia Piątkowska-Wolska, właścicielka Wydawnictwa Tibum, które od 2012 roku popularyzuje kamishibai w Polsce – wydając m.in. książki w formie ilustrowanych kart narracyjnych, gotowych do opowiadania historii z wykorzystaniem drewnianej skrzynki.

„KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to papierowy teatr, teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. To technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania” – mówiła prowadząca warsztaty, prezentując m.in. genezę kamishibai.

Bibliotekarze otrzymali również wiele praktycznych, technicznych rad, jak papierowy teatr prezentować publiczności – „bo kamishibai to nie tylko czytanie, to pretekst do prowadzenia rozmowy” – podkreślała Z. Piątkowska-Wolska.

Wymieniła przy tym wiele argumentów przekonywujących, że teatr kamishibai to doskonała metoda twórczej pracy z dziećmi i młodzieżą. To ciekawa forma zaprezentowania książki i alternatywa do standardowego czytania najmłodszym, kreatywna zabawa, zamieniająca standardowe zajęcia w inspirujące działania, uczy współpracy w grupie i integruje, to skuteczne narzędzie komunikacji. Kamishibai jest wykorzystywany w biblioterapii, arteterapii i logopedii. „Dla nieśmiałych to okazja do pokonania wstydu, dla opowiadającego możliwość dowartościowania, dla rodziny alternatywa dla telewizji, dla publiczności chwila magicznej podróży” – mówiła.

A jak w praktyce „działa” magiczna skrzynka mogli przekonać się uczestnicy słuchając i oglądając takie książki jak: „Rower Walentynki”; „Trzeba będzie”; „Groszki”; „O panach Palcach”; „Lew w Paryżu” czy „Bajka o Wiśle”.

Warsztaty okazały się niezwykle inspirujące dla samych uczestników, czego wyrazem były wykonane w krótkim czasie, w formie tekstowej i plastycznej, cztery opowieści przedstawione na zakończenie.

Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Biblioteka – przestrzeń działań twórczych”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki

Poprawiono: wtorek, 03, lipiec 2018 12:37

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony