„RzeczpospoCzyta” - IV wydanie ogólnopolskiej Nocy bibliotek w Filii nr 4

W sobotę, 9 czerwca o godz. 19 do Filii nr 4 KBP licznie przybyli najmłodsi czytelnicy, by wziąć udział w Nocy bibliotek. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „RzeczpospoCzyta”, nawiązując w swej tematyce do jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestników powitała Dyrektor KBP – Bogusława Bęben, życząc dzieciom dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.

Biblioteka, przybrana w barwy biało-czerwone, na wieczorne godziny zamieniła się w kapsułę, która umożliwiła podróż w czasie. Na początek dzieci przeniesione zostały do przyszłości. W „pracowni artystycznej” wykonały prace pt. „Polska za 100 lat”. Fantastyczne pomysły i świecąca w ciemności farba dały ciekawy efekt końcowy. Zajęcia prowadziła Agnieszka Bielaska - prezes Fundacji dla sztuki, która od lat współpracuje z Krośnieńską Biblioteką Publiczną.

Po działaniach plastycznych zaproszono dzieci do „garderoby”. Tu nastąpiła ich ekspresowa metamorfoza. Dziewczynki przeobraziły się w piękne damy dworu, a chłopcy w rycerzy, a wszystko po to, by wziąć udział w turnieju rycerskim na zamku u króla i królowej. I znów wszyscy wciągnięci zostali w wir czasu. Tym razem znaleźli się w „średniowiecznej sali rycerskiej”. Uczestnicy Nocy bibliotek oniemieli, bowiem na dziedzińcu zamku czekali na nich: para królewska, dwaj sławni rycerze oraz wybranki ich serca - piękne białogłowy.

Na spotkanie ze średniowiecznym rycerzem zaprosiła zebranych para królewska. Marek Topór, kolekcjoner i pasjonat historii, opowiedział o rycerskiej zbroi, rodzajach broni, sposobie walki, a także o zwyczajach rycerskich. Wspomniał o - znanym w całej ówczesnej Europie - Zawiszy Czarnym i rycerzach Zakonu Krzyżackiego. Opowieściom towarzyszył pokaz rekwizytów, które dzieci mogły obejrzeć, wziąć do ręki, a nawet przymierzyć. Na zakończenie zaprezentowana została walka rycerska. Efekt grozy spotęgowała towarzysząca rycerskiej potyczce muzyka z filmu „Gladiator”. Była to niecodzienna lekcja historii, którą wszyscy zapamiętają na długo.

Turniej rycerski obwieściły królewskie fanfary. Rozpoczęło go uroczyste pasowanie na rycerzy. W tej doniosłej chwili chłopcom towarzyszyły wybranki serca, a nadworny malarz sportretował to wydarzenie. Do rywalizacji drużyn rycerskich stanęli wszyscy. Przeciągali linę, skakali w zgrzebnych workach, a zamiast strzelać z łuku - zagrali w darta. Kolejne salwy śmiechu wywołała zabawa w karetę i woźnicę.

Po zmaganiach turniejowych zaproszono wszystkich na ucztę, a potem uroczystym polonezem rozpoczęto wielki bal, na którym przekazano władzę królewską księciu i księżniczce.

Po tak hucznej zabawie udano się na spoczynek. Między regałami ułożono poduszki i kocyki, by w świetle latarek posłuchać czytanej książki Pawła Beręsewicza „Pan od angielskiego”. I znów zadziałała kapsuła czasu, przenosząc dzieci w magiczny świat fantasy do Dębowego Królestwa. Po czytaniu, gdy rozbłysły światła, okazało się, że znów mamy rok 2018, jesteśmy w bibliotece i czas wracać z rodzicami do domu.

Na pamiątkę wspólnie spędzonego wieczoru w bibliotece, wszyscy ułożyli z książek mapę Polski, a w niej biało-czerwoną flagę. Otrzymali również certyfikaty udziału w Nocy bibliotek i zakładki do książek.

Poprawiono: wtorek, 12, czerwiec 2018 18:37

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony