„Książki piszę w głowie” – spotkanie z Przemysławem Wechterowiczem

9 maja 2018 r. w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3, 6 i 10 w Krośnie spotkali się z Przemysławem Wechterowiczem – autorem książek dla najmłodszych dzieci.

„Proszę mnie przytulić”, „W pogoni za życiem”, „Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych”, „Mama” czy „Gwiazdka z nieba” to tylko niektóre opublikowane tytuły Przemysława Wechterowicza. Jego książki tłumaczone były na osiemnaście języków. Za książkę „Proszę mnie przytulić” został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2014). Autora dwukrotnie wyróżniono w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i również dwukrotnie nominowano do Nagrody Literackiej Polskiej Sekcji IBBY.

Swoim czytelnikom na spotkaniu w Filii nr 4 mówił, że książki pisze w głowie, a ponieważ głowę ma zawsze pełną pomysłów, zapewne już niedługo możemy liczyć na nowe historie. W zabawny sposób opowiadał także o sobie, swojej niespełna pięcioletniej córeczce Ricie, no i przede wszystkim o książkach. Krośnieńskim pierwszoklasistom opowiedział o trzech z nich.

Pierwsza, którą zadedykował chłopcom, to książka „Mrówka wychodzi za mąż”. Jest to opowieść o mrówce, która aby zmienić swój matrymonialny stan... daje ogłoszenie do gazety. Przed drzwiami jej mieszkania ustawia się kolejka kandydatów. Autor w zabawny sposób przedstawił każdego z nich. Dużym atutem książki są piękne, nieszablonowe, pełne smaczków ilustracje. Dzięki nim powstała książka kryjąca w sobie dwa opowiadania – jedno, zamknięte w lekkich, dowcipnych słowach, drugie, ukryte w obrazach.

Kolejna „W pogoni za życiem” to książka, której bohaterką jest malutka Jętka, która właśnie przyszła na świat i wyrusza na podbój Nowego Jorku. Jeszcze nie wie, że ma czas tylko do zachodu słońca, bo jej życie kończy się o zmierzchu. Poznać Nowy Jork w jeden dzień to nie lada wyzwanie. Jętka, ciekawa świata i żądna wrażeń, nie waha się ani chwili. Jej przewodniczką jest Mucha, która zna miasto jak mało kto. Zaczynają więc szaleńczą podróż. Czy zdążą uścisnąć rękę prezydenta, zanim słonce schowa się za horyzont? Na to pytanie znaleźli odpowiedź uczestnicy spotkania z Pawłem Wechterowiczem.

Ostatnią zaprezentowaną przez autora książką były „Wielkie marzenia”. Oto naprawdę wielka (format gazety codziennej) książka o wielkich marzeniach. Składa się na nią dwadzieścia jeden plansz przedstawiających kolorowe, zaskakujące bogactwem wyobraźni ilustracje Marty Ignerskiej, dla której inspiracją był oryginalny i zabawny tekst Przemysława Wechterowicza. Wielkie marzenia to książka odważna, pobudzająca wyobraźnię, piękny prezent nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, którzy wierzą w siłę marzeń.

Te i inne książki autora uczestnicy spotkania mogli kupić, a następnie otrzymać autograf ze specjalną dedykacją. Chętnych nie brakowało.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Odbite w słowach” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Poprawiono: środa, 09, maj 2018 18:05

Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony