Od tabliczki do e-booka

„Od tabliczki do e-booka” to tytuł majowej wystawy, przedstawiającej w telegraficznym skrócie historię książki. Inspiracją do jej powstania jest przypadająca w tym roku 550. rocznica śmierci Jana Gutenberga, wynalazcy ruchomej czcionki, dzięki czemu książka stała się dostępniejsza większej grupie odbiorców.

Książka jaką dzisiaj znamy kształtowała się przez wiele wieków. Jej „iskrą” było pojawienie się pisma, chęć przekazywania informacji, które początkowo zapisywano na kamieniu, tabliczkach, papirusie później na pergaminie i na papierze.

Historię książki dzieli się na dwa okresy: na czasy książki rękopiśmiennej – od starożytności do połowy XV wieku oraz czasy książki drukowanej – od wynalazku Gutenberga.

Książki rękopiśmienne są bardziej zróżnicowane pod względem formy zewnętrznej (zwój papirusowy, kodeks) i materiału pisarskiego (papirus, pergamin). Każdy egzemplarz posiadał pewne indywidualne cechy, wprowadzone przez kopistę lub iluminatora. Manuskrypty były bardzo cenne, dostępne tylko dla nielicznych. Oprawy zdobione kamieniami szlachetnymi, pięknie ręcznie ilustrowane, zdobione inicjałami, floraturami, bordiurami.

Powstawały głównie w klasztorach oraz uniwersytetach. Kopiowano przede wszystkim dzieła religijne i pisma autorów starożytnych oraz średniowiecznych.

Wynalazek Jana Gutenberga sprawił, że książki stały się tańsze i dostępniejsze.

Mechaniczne powielanie tekstu sprawiło, że można było „wydrukować” kilka egzemplarzy tej samej książki. Powstały warsztaty drukarskie, zajmujące się masową produkcją książek, niektóre z nich specjalizowały się tylko w wybranych publikacjach, np. encyklopedycznych.

Książka stała się dobrem powszechnym.

Rozwój technologii informatycznych przyczynia się do zapisu cyfrowego informacji.

Pojawiają się wydawnictwa elektroniczne, zapisujące np. wiele opasłych tomów encyklopedii w maleńkim nośniku elektronicznym. Powstaje nowa forma książki – tzw. e-book. Jego zaletą jest nie tylko dostępność, ale oszczędność zajmowanego miejsca, jest mały i lekki.

Wystawę można obejrzeć w Wypożyczalni Głównej KBP. Zainteresowanych tematyką zachęcamy do korzystania z wielu wydawnictw znajdujących się w zbiorach biblioteki, w tym reprintów dokumentów z okresu książki rękopiśmiennej, które ze względu na rozmiary nie mogły być zaprezentowane na wystawie.

Poprawiono: piątek, 04, maj 2018 14:20

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony