Czym jest powietrze? – Małe laboratorium w bibliotece

Czym jest powietrze? Na to pytanie próbowały odpowiedzieć przedszkolaki z Przedszkola Sióstr św. Józefa wraz w bibliotekarkami Filii nr 6 – Centrum Multimedialnego, na specjalnie w tym celu zorganizowanych zajęciach edukacyjnych. Miały one charakter „projektu badawczego”, bo oprócz przyswajania wiedzy teoretycznej dzieci mogły także „eksperymentować” z właściwościami powietrza.

25 i 27 maja 2018 r. do biblioteki przybyły pięciolatki i szcześciolatki. Spotkanie rozpoczęło się od próby odpowiedzi na pytanie: „Czym jest powietrze?” oraz skąd się bierze i z czego się składa. Aby dzieci mogły lepiej zrozumieć te zagadnienia, zaprezentowany został film edukacyjny Pana Korka o składzie chemicznym powietrza. W trakcie zabawy ruchowej dzieci prezentowały, w jaki sposób oddychają: przy wdechu próbowały dotknąć sufitu, a w czasie wydechu kładły się na dywanie.

Bibliotekarki rozmawiały z dziećmi o zanieczyszczeniu powietrza, smogu i jego skutkach dla zdrowia człowieka. Przedszkolaki wspólnie zastanawiały się, w jaki sposób dbać o czyste powietrze, np. poprzez sadzenie drzew czy rezygnowanie z jazdy samochodem.

Dzieci obejrzały także ilustracje w książce o wiatrakach i usłyszały o ich właściwościach energetycznych. Niektóre maluchy wiedziały, w jaki sposób z wiatru można otrzymywać prąd droga naturalną. Zaprezentowany został też filmik Studia Miniatur Filmowych „Skąd ten wiatr?”, w którym dwójka detektywów próbuje dowiedzieć się, dlaczego w ich miasteczku wieje silny wiatr. Film miał na celu ułatwienie zrozumienia, w jaki sposób powstaje wiatr. Bajkowa, krótka forma prezentowana przy pomocy rzutnika, spodobała się dzieciom.

Powietrze jest wszędzie, a jednym z miejsc, gdzie można zaobserwować brak tlenu, są wysokie szczyty góry. Bibliotekarki opowiedziały więc dzieciom o alpinistach i himalaistach, którzy wyruszając na swoje wyprawy, zmuszeni są zabrać ze sobą tlen w butlach.

Po części teoretycznej lekcji, przyszedł czas na doświadczenia, które miały na celu pokazać właściwości powietrza. Przy użyciu szklanki napełnionej wodą i małej kartki papieru, zademonstrowano dzieciom, w jaki sposób powietrze wypiera wodę. Dwie kartki (jedna płaska, druga złożona) puszczone z wysokiej drabiny pokazały szybkość lotu, na które wpływ ma wielkość powierzchni kartki i powietrze pod nią. Baloniki posłużyły do pokazania, ile waży powietrze w zamkniętej przestrzeni balonu. Wykorzystując foliowe worki, rurki i piórka Dzieci mogły „pobawić się” powietrzem. Dużą radość sprawiły im bańki mydlane, które wytworzyli w misce wypełnionej płynem do naczyń i wodą. Efektowany pokaz kręcących się powietrzu balonów bibliotekarki zaprezentowały przy użyciu suszarki do włosów.

Na podsumowanie zajęć dzieci wysłuchały czytanej historii o Szymku, któremu śnił się koszmar o świecie bez powietrza. Dzieci wykonały też papierowe samoloty, które na koniec spotkania pokolorowały.

W kolejnych zajęciach o właściwościach powietrza przedszkolaki bedą uczestniczyć 11 maja.

Poprawiono: piątek, 27, kwiecień 2018 19:27

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony