Miałem farta… Jakub Żulczyk na spotkaniu autorskim w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

„Zacząłem pisać z kompletnego przypadku”… – mówił o początkach swojej kariery pisarskiej Jakub Żulczyk na spotkaniu z czytelnikami w Krośnieńskiej Bibliotece.

Spotkanie odbyło się 23 kwietnia 2018 r., w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, i prowadziła je dr Zofia Bartecka-Prorok.

J. Żulczyk podkreślał, że jako młodemu człowiekowi pisanie książek wydawało się nieosiągalne. „Uważałem, że do tego trzeba być geniuszem, jak Masłowska, albo być jak Mrożek czy Myśliwski” – mówił. Jego zdaniem to przypadek sprawił, że pisarzem jednak został. W 2005 roku zdecydował się wysłać swój tekst do Pawła Dunina-Wąsowicza (redaktor naczelny kultowego miesięcznika „Lampa”, na łamach którego debiutowało wielu uznanych dziś twórców, założyciel Wydawnictwa „Lampa i Iskra i Boża”, dziennikarz i krytyk literacki). Wysłanie prozy mailem, a nie w wersji papierowej, jak zalecał wydawca, okazało się dla Żulczyka „fartem”. Tekst na tyle spodobał się redaktorowi „Lampy”, że zaproponował mu wydanie książki.

I tak w 2006 roku ukazuje się pierwsza powieść Żulczyka pt. „Zrób mi jakąś krzywdę”. Dwa lata później wydaje „Radio Armageddon”, powieść, która w 2014 doczekała się teatralnej adaptacji we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. W 2010 r. ukazuje się „Instytut”, a następnie „Zmrojewo”, „Świątynia” (2011), „Zdarzenie nad strumykiem” (2013), „Ślepnąc od świateł” (2014) – powieść nominowana do Paszportów Polityki, a w 2017 r. „Wzgórze psów”.

W ostatnim czasie J. Żulczyk dał się poznać również jako scenarzysta – m.in. dwóch sezonów serialu „Belfer”. „Zacząłem pisać scenariusze i okazało się, że umiem to robić, umiem myśleć obrazem i nie obrażam się, kiedy każą mi poprawiać” – mówił. W tym roku będziemy mogli oglądać serial na podstawie powieści J. Żulczyka „Ślepnąc od świateł”, do którego też napisał scenariusz.

Pytany na spotkaniu o własne doświadczenia i ich wykorzystywanie w książkach mówił: „W jakiś sposób książki pisze się sobą, ale doświadczenia mieszają się z fantazją”. I choć pierwowzorem Zyborka ze „Wzgórze psów” dla Żulczyka była jego rodzinna Nidzica, pisarz podkreślał, że tak naprawdę nie o realizm w książkach chodzi – „poza realizmem ważniejsza jest wiarygodność emocjonalna”. Z kolei pytany w jednym z wywiadów o związek z miejscem mówił: „Ja po prostu stamtąd jestem i od wielu lat chciałem taką książkę napisać. Jednak najtrudniej jest pisać o czymś, co zna się najlepiej, wybrać z tego świata to, co naprawdę chce się opowiedzieć. We „Wzgórzu” jest dużo ze mnie, ale nie na poziomie wydarzeń, ludzi, biografii, bardziej na poziomie obrazów, miejsc, wspomnień, jakieś aury, którą widziałem lub pamiętam”. Fragmenty książki na spotkaniu czytali Klaudia Krukar i Kacper Godek – uczniowie I LO w Krośnie.

Na spotkaniu w KBP pisarz nie chciał mówić o tzw. doświadczeniu pokoleniowym, ale jego zdaniem granica 30 lat, którą przekroczył, to „taki moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że czas, który pozostaje do śmierci jest już policzalny i wszystko inne jest pochodną tego. „(…) Człowiek zdaje sobie sprawę, że pewnych rzeczy już nie zrobi, uświadamia sobie niewykorzystane szanse (…), ale tak naprawdę nie ma to znaczenia” – dodał optymistycznie.

Na zakończenie spotkania do pisarza ustawiła się długa kolejka czytelników z książkami po pamiątkowy autograf.

J. Żulczyk wręczył również nagrody laureatom konkursu fotograficznego ogłoszone przez KBP z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich ph. „Zrób to z książką”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać fotografie przedstawiające osobę lub osoby z ulubioną książką np. w trakcie czytania lub w sytuacji powiązanej z tematyką książki i czytelnictwa, na tle krośnieńskich obiektów i/lub miejsc związanych z Krosnem lub powiatem krośnieńskim.

Zdjęcia, które wpłynęły na konkurs prezentowane są w holu biblioteki. Laureatami konkursu zostali: Weronika Marszałek – uczennica kl. III gimnazjum w Publicznej Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym i Krzysztof Marszałek – uczeń kl. VII tej samej szkoły (I nagroda); Wiktoria Mikulska – uczennica kl. I II LO w Krośnie (II nagroda); Karolina Kmon – uczennica kl. III LO w ZSP nr 1 w Krośnie i Jakub Godek – uczeń kl. I I LO w Krośnie (III nagroda) oraz Ewelina Kubas – uczennica kl. III w ZSP nr 1 w Krośnie i Katarzyna Winiarska – uczennica kl. II I LO w Krośnie (wyróżnienia).

Poprawiono: wtorek, 24, kwiecień 2018 15:39

Kalendarz wydarzeń

Maj 2021
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony