Chciałam wymyślać własne historie” – spotkanie autorskie Justyny Bednarek w Oddziale dla Dzieci

Dla prawdziwych miłośników książki jeden dzień w roku, by świętować swoją czytelniczą pasję, to zdecydowanie za mało, więc obchodzą Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich codziennie. Aby jednak podkreślić, że dla małych i dużych bibliofili 23 kwietnia powinien być dniem wyjątkowym, Krośnieńska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z autorką bestsellerowych książek dla dzieci – Justyną Bednarek.

Z wykształcenia romanistka, tłumaczka i dziennikarka, a przede wszystkim pisarka, spod której pióra wyszły m.in. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (2015), „Pięć sprytnych kun” (2016), „Pan Kardan i przygoda z vetustasem” (2017), „Babcocha” (2018). Laureatka wielu nagród i wyróżnień (m.in. Przecinek i Kropka, Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy), której książki nominowane były dwukrotnie do tytułu Polskiej Książki Roku IBBY. Miłośniczka rękodzieła artystycznego, która w swoich książkach bardzo często opisuje znajomych i rodzinę, na przykład swoje dzieci (syn Bartek to nie kto inny jak pan Bartłomiej z „Pięciu sprytnych kun”, zaś córka Basia jest pierwowzorem Małej Be z „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”).

Na spotkaniu z uczniami klasy II i III ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie oraz klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Łukasiewicza w Bóbrce Justyna Bednarek zdradziła, że o pisaniu książek dla dzieci marzyła już jako mała dziewczynka (być może dzięki tacie, który czytał małej Justynce mnóstwo bajek i opowiadał jej własne zmyślone historie). Gdy straciła pracę, zyskała czas potrzebny na realizowanie swojego marzenia, a później wypadki potoczyły się lawinowo. „Jak zaczęłam pisać o skarpetkach, to już nie mogłam przestać” – zdradziła Justyna Bednarek. W ciągu trzech lat napisała 22 książki, w tym jedną dla dorosłych. O każdej z nich starała się chociaż w kilku słowach opowiedzieć swoim młodym słuchaczom i zachęcić ich do lektury. Kto więc jeszcze nie czytał książek pisarki, ten na pewno nadrobi zaległości, chociażby po to, by wykorzystać przepis na placuszki z kwiatów mlecza, który Justyna Bednarek wplotła w fabułę „Pięciu sprytnych kun”, albo przekonać się, co to takiego niesporczak – pupil Grubelka i Kudełka, bohaterów „Historii spod podłogi”.

Autorka podkreślała, że aby powstała książka, którą czytelnik może wziąć do ręki, potrzeba pracy wielu osób, nie tylko pisarza. Zwróciła uwagę na ilustratorów (oczywiście opowiedziała o ilustratorach jej książek, zwłaszcza o współpracy z Józefem Wilkoniem i Danielem de Latour), wydawców, redaktorów i korektorów, osoby odpowiedzialne za skład i typografię. Pytała dzieci o to, czy wiedzą, za co są odpowiedzialne poszczególne osoby biorące udział w procesie tworzenia książki. Po tym krótkim quizie nagrodziła uczestników spotkania prawdziwą niespodzianką. Okazało się, że razem z pisarką do Krosna przyjechały pacynkowe skarpetki – bohaterki książki. Dzieciaki poznały Skarpetkę Marynarza, Skarpetkę Różę, Skarpetkę Mysią Mamę, Skarpetkę Klauna – specjalistkę od terapii śmiechem. Następnie Justyna Bednarek zachęciła, by dzieci za pomocą kredek, kartki papieru i wyobraźni stworzyły swoją własną skarpetkę i wymyśliły jej zawód. Niektóre z propozycji były bardzo interesujące. W ciągu kilku minut dzieciaki stworzyły skarpetkowe gwiazdy muzyki pop, skarpetkowych policjantów i strażaków, żołnierzy, kucharzy, a nawet skarpetkowego księdza. I pewnie tworzyłyby dalej, ale czas spotkania z pisarką dobiegł końca, a każdy chciał jeszcze dostać od niej pamiątkowy autograf, a to na jednej z jej książek, a to na swoim rysunku. I choć mogłoby się wydawać, że spotkanie skończyło się za szybko, bo dzieciaki pewnie miały do Justyny Bednarek jeszcze dużo pytań, a ona sama mogłaby o swoich książkach opowiadać jeszcze przez następnych kilka godzin, to nikt nie wychodził z poczuciem niedosytu, ale z nadzieją, że autorka kiedyś wróci do Krosna i znów zaczaruje młodych czytelników swoją osobowością i pisarską wyobraźnią. Przecież rozstając się z biblioteką obiecała, że chętnie odwiedzi nas ponownie.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńska Biblioteka Publiczna w ramach projektu „Odbite w słowach” przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

Poprawiono: wtorek, 24, kwiecień 2018 14:45

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony