Jak to z książką było…

Siarczysty mróz nie przeszkodził uczniom klasy I Katolickiej Szkoły Podstawowej w Krośnie w odwiedzinach w bibliotece. W czwartek 1 marca 2018 r. w Oddziale dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej wzięli oni udział w lekcji bibliotecznej, której tematem była historia książki.

Pierwszoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im nieco kamienie milowe rozwoju piśmiennictwa – począwszy od malowideł ściennych poprzez pismo klinowe, papirusy z hieroglifami, średniowieczne kodeksy, rewolucyjny wynalazek Jana Gutenberga aż po książki elektroniczne. Rozmawiając o książkach dzieci doszły do wniosku, że niektóre z poruszanych zagadnień są im bliższe, niż przypuszczały. Przekaz ustny, kojarzony głównie z funkcją bajarzy, ma się świetnie i każde dziecko, które uczy się na pamięć wiersza i prezentuje go przed publicznością, jest jak taki właśnie bajarz – opowiadacz. Również pismo obrazkowe używane jest powszechnie – wystarczy wspomnieć o emitokonach, doskonale znanych dzieciom. Uczestnicy zajęć mieli zresztą za zadanie zapisać za pomocą obrazków krótką wiadomość dla kolegów. Ich pomysłowość była zaskakująca, a rysunki miały szerokie spektrum przekazu – począwszy od planów na popołudnie poprzez określenie nastroju aż po wiadomości o tym, co dzieci lubią, a czego nie lubią.

Krótkie ćwiczenie udowodniło, że rozwój technologiczny nie przekreśla klasycznych form przekazu. Dzieci doszły również do wniosku, że książka elektroniczna nie wyprze książki drukowanej. Bowiem nośniki takie jak czytnik, smartfon czy tablet mogą się zepsuć albo nie mieć źródła zasilania, a opowieść zapisana na papierze jest zdecydowanie trwalsza. Pierwszoklasiści zaopatrzeni w wiedzę teoretyczną mieli też okazję obejrzeć zgromadzone w Oddziale dla Dzieci książki.

Poprawiono: czwartek, 01, marzec 2018 19:27

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony