Mistrzyni subtelnej i… pikantnej kreski

W tym roku mija 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci malarki i rysowniczki – Mai Berezowskiej. Z tej okazji w Wypożyczalni Głównej KBP zorganizowano wystawę pt. Mistrzyni subtelnej i… pikantnej kreski.

Maja Berezowska urodziła się w Baranowiczach w 1898 roku. Swój talent rozwijała w szkole Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Petersburgu, następnie w Krakowie u J. Pankiewicza, potem w Monachium i Paryżu. W czasie II wojny była więźniarką w Ravensbrück.

Przed 1939 rokiem współpracowała z redakcjami pism satyrycznych we Francji (Ici Paris, Le Canard enchaîné) oraz w Polsce (Szpilki, Szczutek, Cyrulik Warszawski, Przekrój). Zajmowała się ilustrowaniem dzieł klasyki literatury, m.in. utworów M. Reja, I. Krasickiego, J. Kochanowskiego.

W swoim wytwornym, pikantnym i głęboko zarazem estetycznym widzeniu świata nawiązuje artystka do wielkich poprzedników i sprzymierzeńców. Nie jest przypadkiem, że tak często rysunki jej obracają się dookoła tekstów pisarzy renesansowych, polskich i obcych. Boccaccio i Ronsard, Kochanowski i Rej – oto najlepsza szkoła radosnej pochwały życia w jego obfitości i pełni, szkoła wyzwolonego z okowów przesądu i parafiańszczyzny laickiego humanizmu, dla którego wszystko co ludzkie jest bliskie i pociągające. Z nauk tej szkoły obficie czerpie Maja Berezowska.

Przejęty od wielkich pisarzy renesansu stosunek do świata, Berezowska utrwala w rysunku, którego wzorów formalnych dopatrzeć się można w swoistym skrzyżowaniu tradycji malarskiej warsztatu Rubensa z wytworną kreską, przypominająca niektóre rysunki Cocteau. Czerpiąc świadomie z tych zasobów tradycji Maja realizuje jednak w rysunkach swój własny program.

K. T. Toeplitz

Jej ilustracje, wykonane zazwyczaj piórkiem i akwarelą, odznaczały się swobodą linii oraz żartobliwym ujęciem tematu. Berezowska znana była również jako autorka karykatur, rysunków satyrycznych oraz pełnych zmysłowej finezji rysunków o tematyce erotycznej. Malowała także kwiaty i portrety. Zajmowała się tez scenografią.

Maja jest malarką kwiatów i scen miłosnych. W obu tych tematach poszukuje wrażeń podobnych: wdzięku i bezinteresownej radości życia. Są to doznania, których źródłem jest pogodna zmysłowość w spojrzeniu na świat, rozkoszowanie się jego zewnętrzną, dotykalną materialną powłoką.

Maja w całej swojej twórczości strzeże i opiewa miłość zmysłową, jakby powodowana obawą, że wśród trudów życia ludzie nieostrożnie strącą bodaj jeden płatek tego kwiatu, czyniąc go uboższym, pozbawiając wyrafinowanego kształtu i oszałamiającego zapachu.

K. T. Toeplitz

Na wystawie, poświeconej artystce, można obejrzeć jej niektóre prace. Na uwagę zasługuje książka-album z jej pracami Maja Berezowska: Rysunki i akwarele.

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia wystawy.

Poprawiono: piątek, 02, luty 2018 16:39

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony