„Krajobrazy liryczne” – nowy almanach poetycki

24 stycznia 2018 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyła się prezentacja IX almanachu literackiego „Krajobrazy liryczne” wydanego przez Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli w Krośnie, które w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia.

Zbiór „Krajobrazy liryczne” jest 35. zeszytem „Literackiej Biblioteki Krośnieńskiej”, serii wydawanej przez Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli. Zamieszczone zostały w nim wiersze: Danuty Drzewickiej, Krzysztofa Grabonia, Józefa Janowskiego, Krystyny Kulman, Jana Organa, Agnieszki Rybickiej i Ewy Zajdel. Opracowaniem edytorskim tomu zajął się Maciej Penar, członek Stowarzyszenia, właściciel Wydawnictwa „Armagraf” z Krosna.

Autorką wstępu do almanachu jest Agnieszka Rybicka, która pisze m.in.:

Poeta ubiera w słowa te pejzaże, które nosi w sobie – czasem są to malowane delikatnymi pastelami krajobrazy smutku, często pociągnięte grubą, czarną kreską rysunki rozpaczy i bezsilności, czasem płonące zachodem słońca uczucia namiętności, miłości czy złości. Krajobrazy wewnętrzne zmieniają się w nas, płyną, jak zmienia się światło nad dolinami, górami, polami… jak morze – falują w nas różnorodne emocje. W tym tkwi bogactwo, moc i potęga literatury, że jest ona dla nas zagadką, w której możemy niespodziewanie odkryć samego siebie i dowiedzieć się o sobie wielu rzeczy, których nawet nie przeczuwamy i nie poszukujemy. Malując słowem własne uczucia, ulotne jak poranna mgła nad łąkami, możemy liczyć, że czytelnik odkryje w nich cząstkę własnej duszy...

W czasie spotkania członkowie krośnieńskiego Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli – Ewa Zajdel, Jan Organ, Krzysztof Graboń – prezentowali swoją twórczość, czytali wiersze zamieszczone w almanachu „Krajobrazy liryczne” oraz utwory, które ukazały się w autorskich zbiorach poetyckich. Wiersze osób nieobecnych – Krystyny Kulman, Danuty Drzewickiej, Agnieszki Rybickiej i dra Józefa Janowskiego – czytały E. Zajdel i J. Łach.

Teresa Leśniak – Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej doceniła działania Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie. Przekazała list gratulacyjny skierowany do członków Stowarzyszenia. Dziękowała za dotychczasową współpracę z Krośnieńską Biblioteką Publiczną w Krośnie. Autorom wierszy gratulowała talentu poetyckiego i życzyła dalszych sukcesów literackich. Magdalena Wyżykowska-Figura, krośnieńska artystka, podkreśliła zasługi dla Stowarzyszenia nieobecnego na spotkaniu dra Józefa Janowskiego – Prezesa Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli, który przez wiele lat zaangażowany był w działalność literacką i wydawniczą organizacji.

W spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli nie tylko członkowie i sympatycy Stowarzyszenia. Obecni byli też: Anna Ziemba-Lonc – poetka, która przygotowała prezentację multimedialną pokazującą dorobek literacki Stowarzyszenia, Wacław Turek – krośnieński poeta, fotografik i muzyk, Adam Krzanowski – nauczyciel, historyk wychowania, działacz harcerski, Maciej Penar – krośnieński wydawca.

Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli w Krośnie zrzesza nie tylko nauczycieli, ale wszystkich chętnych twórców z terenu Podkarpacia. Zarejestrowane zostało w 1998 roku. Wydało kilka zbiorów prezentujących twórczość gimnazjalistów: „Almanach młodych jeszcze gimnazjalistów”, „Białe latarnie nadziei”, „Dziecko lasu”, „W kolorach tęczy”, „Spod serca”, „Podglądać istnienie”. W latach 1999-2017 ukazało się dziewięć almanachów poetyckich, w których swoje utwory zamieścili członkowie Stowarzyszenia: „Almanach literacki”, „Almanach literacki II”, „Teraźniejszość w słowie”, „Pulsary i meteory” „Smaczki literackie”, „Pamięć i czas”, „Pod przykrywką metafory”, „Pojednanie” i ostatni – „Krajobrazy liryczne”. Stowarzyszenie opublikowało też autorskie zbiory wierszy (m.in. Emilii Polak, Danuty Drzewickiej, Krystyny Kulman, Ewy Zajdel, Pawła Kubiaka, Józefa Janowskiego i Krzysztofa Grabonia).

Poprawiono: piątek, 26, styczeń 2018 14:11

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony