Urok stawiania pierwszych kroków. Finał XVIII edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego

19 grudnia 2017 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się rozstrzygnięcie XVIII edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego zorganizowanego przez krośnieński Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną i Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Krosna i Starosta Powiatu Krośnieńskiego.

Na konkurs wpłynęło 109 prac nadesłanych przez 72 autorów z województw południowej Polski. Poezję i prozę oceniało jury w składzie: Wojciech Bonowicz (przewodniczący jury), poeta i publicysta, Ewa Gorczyca-Kwilosz, polonistka, Zastępca Dyrektora Społecznej Szkoły Muzycznej w Krośnie, Marta Staroń, polonistka, oraz Bogusława Bęben, Zastępca Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Jury dokonało oceny prac w dwóch kategoriach wiekowych – uczniowie gimnazjów i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zwracało uwagę przede wszystkim na oryginalny pomysł, kompozycję utworu, wyraz artystyczny i poprawność ortograficzną.

Uczestników konkursu, ich nauczycieli i opiekunów oraz gości: Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krosna Zbigniewa Kubita, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Teresę Kuźniar, rzeczniczkę prasową Starostwa Powiatowego Ewę Bukowiecką, przewodniczącą Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Annę Dubiel oraz Małgorzatę Błaż z Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta, powitałaDyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, Teresa Leśniak.

Podsumowując tegoroczny Konkurs, Wojciech Bonowicz zwrócił się do młodzieży m.in. tymi słowami:

W konkursach, w których biorą udział młodzi ludzie jest świeżość: nawet jeśli powtarza się coś po poprzednikach, stawianie pierwszych kroków wciąż ma swój urok. W tym roku chciałbym wam podziękować nie tylko za różnorodność, ale także za szczerość. W utworach wiele jest prób pokazywania świata z bliska, z własnego punktu widzenia. Pojawiają się często tematy trudne, co oznacza, że zadajecie sobie pytania, między innymi o sens życia i czy można do tego sensu od siebie coś dodać. Literatura jest tym polem, na którym rozmaite konflikty i punkty widzenia mogą się ze sobą spotkać i zharmonizować.

Jury wyróżniło i nagrodziło następujące osoby:

W grupie gimnazjów w kategorii poezja pierwszej nagrody nie przyznano. Dwie II nagrody otrzymały Marlena Pasieka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaszczwi za wiersz „Życie” oraz Julia Trzaskoś ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym za wiersz „Na zdrowie”. Dwie III nagrody trafiły do Alicji Śliwińskiej z Gimnazjum nr 1 w Krośnie za wiersz „Zmierzch” i Oliwii Nowak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym za wiersz „Strach”. Jury wyróżniło także Arkadiusza Jakubika ze Szkoły Podstawowej im. A. Fredry w Odrzykoniu za utwór „Gdy myślę Ojczyzna”.

W tej samej grupie wiekowej w kategorii proza I nagrodę przyznano Amelii Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu za utwór „Anioł”. II miejsce zajęła Martyna Jasina z ZSP Gimnazjum im. Anny z Działyńskich w Posadzie Górnej za utwór „Monotonia”, natomiast III nagroda przypadła Zofii Kubit ze Szkoły Podstawowej im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym za utwór „Ercekapowiec”. Wyróżnienie otrzymała Nina Pieklak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Głojscach za utwór „Ostatni list”.

W grupie wiekowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych w kategorii poezja jury przyznało I nagrodę Urszuli Bober z I LO im. M. Kopernika w Krośnie za wiersz „Le Baiser”. II nagroda trafiła do Wiktora Panasia z II LO im. Konstytucji III Maja w Krośnie za wiersz „Piłeczka”, a III nagrodę otrzymała Anita Róg z II LO im. M. Kopernika w Mielcu za wiersz „Pierwsza modlitwa”. Ponadto jury wyróżniło Justynę Kazanecką z Liceum Plastycznego w Krośnie za wiersz „Paradoks jaskółki” i Emilię Chmiel z I LO im. M. Kopernika w Krośnie za wiersz „Bajki z mchu i paproci”.

W kategorii proza I nagrodę otrzymała Aleksandra Niziołek z I LO im. M. Kopernika w Krośnie za zestaw prac, tj. utwór prozatorski „Jak Rozalka w gnieciucha uwierzyła” oraz wiersz *** ważą więcej niż wytkane z cienkich nitek. II nagrodę przyznano Oldze Zatońskiej z I LO im. S. Konarskiego w Rzeszowie za utwór „Jesień”, a III miejsce otrzymała Katarzyna Soja z Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu za utwór „Nić”. Wyróżniono także Kingę Budzyńską z II LO im. Konstytucji III Maja w Krośnie za utwór „Odio sui” i Katarzynę Gładysz z II LO im. Konstytucji III Maja w Krośnie za utwór „Mam na imię Leonard”.

Nagrody laureatom Konkursu wręczył Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.

Rozdano również nagrody specjalne. Trzy nagrody rzeczowe ufundował Starosta Powiatu Krośnieńskiego. Teresa Kuźniar – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych wręczyła je uczennicom I LO im. M. Kopernika w Krośnie, Urszuli Bober i Aleksandrze Niziołek oraz Zofii Kubit ze Szkoły Podstawowej im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym. Ponadto Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Krosno przyznało nagrodę Katarzynie Inglot z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju za prozę „Pozory czasem mylą”, natomiast wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, Wanda Belcik, wręczyła nagrodę Brygidzie Jastrzębskiej ze Szkoły Podstawowej im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym za utwór „Smak węgierskiego wina.”

Nagrodzone i wyróżnione utwory opublikowane zostały w specjalnym numerze Krośnieńskich Zeszytów Bibliotecznych, a laureatki pierwszych miejsc odczytały swoje utwory publiczności zgromadzonej w Czytelni.

Wszystkim nagrodzonym gratulacje oraz świąteczne życzenia złożyli Teresa Kuźniar – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta Krosna, Anna Dubiel - przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki oraz Teresa Leśniak - Dyrektor KBP.

XVIII edycja Krośnieńskiego Konkursu Literackiego zakończyła się recitalem Marceliny Zajdel-Gumieli, właścicielki Agencji Artystycznej „Sweet Melody”. Wykonała skomponowane przez siebie pastorałki, wprowadzając publiczność w świąteczny nastrój. Akompaniował jej na fortepianie Kamil Gumiela.

Poprawiono: środa, 20, grudzień 2017 14:23

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony