O Conradzie wiedzą wszystko… Test o Josephie Conradzie Korzeniowskim w bibliotece

Blisko 60 osób z 16 szkół – uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego – „zmierzyło się” z biografią i twórczością Josepha Conrada, biorąc udział Wielkim Teście Wiedzy zorganizowanym w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 30 listopada 2017 r.

Konkurs przygotowany został w związku z obchodami Roku Conrada ustanowionym przez Sejm RP z okazji 160 rocznicy urodzin pisarza (ur. 3 grudnia 1857 roku). W uchwale sejmowej podkreślono, m.in. że „wpływ Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła (…) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstający pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada, zawiera uniwersalne wartości etyczne” – napisano.

I to właśnie popularyzację wiedzy o tym wybitnym pisarzu wśród młodych ludzi miał głównie na celu konkurs zorganizowany w KBP. Jego uczestnicy musieli odpowiedzieć na 30 pytań przygotowanych w oparciu dostępną w bibliotece literaturę, m.in.: Jak nazywała się tłumaczka dzieł Conrada na język polski, prywatnie jego kuzynka; Kto został opiekunem przyszłego pisarza, po śmierci jego ojca w 1869 roku; Jaki był tytuł jednej z autobiograficznych powieści Conrada, w której opisuje swoje miłosne przeżycia z pobytu w Marsylii.

Młodzież wykazała się dużą znajomością biografii pisarza, a nagrody otrzymało pięć osób  z największą liczbą punktów w każdej grupie wiekowej.

W kategorii gimnazja I nagrodę otrzymał Jakub Piwowarski z Gimnazjum nr 1 w Krośnie, II nagrodę – Angelika Zborowska z gimnazjum w Szkole Podstawowej w Miejscu Piastowe, III nagrodę – Aleksandra Bolanowska z Gimnazjum w Posadzie Górnej, a dwie IV nagrody przypadły Ewelinie Gosztyle z gimnazjum w Szkole Podstawowej w Miejscu Piastowym oraz Filipowi Ciskowi z Gimnazjum w Posadzie Górnej.

W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę otrzymał Adrian Wojtasik z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie, II – Anita Paczkowska z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie, III nagrodę otrzymała Aleksandra Kotyrba z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, natomiast dwie nagrody czwarte otrzymali: Aleksandra Zima z Technikum nr 6 w Krośnie oraz Jan Zaremba z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.

Nagrody laureatom wręczyła Dyrektor KBP – Teresa Leśniak.

Organizatorem Wielkiego Testu Wiedzy o Josephie Conradzie były: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie oraz Krośnieńska Biblioteka Publiczna  w ramach projektu „Literackie podróżowanie” przy wsparciu finansowym Miasta Krosna. 

Poprawiono: czwartek, 30, listopad 2017 18:12

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2020
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Początek strony