Podróżnik i pisarz

W tym roku mija 160. rocznica urodzin Josepha Conrada (Józef Teodor Konrad Korzeniowski). Z tej okazji rok 2017 został ogłoszony Rokiem Conrada. Jego inauguracja odbyła się 19 grudnia 2016 r. w warszawskim Teatrze Polskim. W związku z tym, instytucje kultury organizują różne imprezy, popularyzujące twórczość i postać pisarza.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna też włącza się w obchody Roku Conrada poprzez wystawę zatytułowaną Podróżnik i pisarz oraz Wielki test o wiedzy o Josephie Conradzie.

Urodził się w Berdyczowie jako syn działacza niepodległościowego i społecznego Apollona Korzeniowskiego i Ewy z Bobrowskich. Korzeniowscy należeli do rodzin szlacheckich pozbawionych ziemi po powstaniu listopadowym. W 1861 roku rodzina przeniosła się do Warszawy. W tym samym roku rodzice Korzeniowskiego, za działalność przeciwko caratowi, zostali zesłani na Syberię. Tam, w Wołogdzie zmarła matka przyszłego pisarza.

W 1869 roku Józef wraz z ojcem wrócili z zesłania do Krakowa. Po śmierci ojca opiekę nad Conradem roztoczył brat matki Tadeusz Bobrowski.

Jako siedemnastolatek w 1874 roku Korzeniowski wyjechał do Marsylii, gdzie pracował jako marynarz. Prócz tego otrzymywał od wuja roczne uposażenie w niebagatelnej wysokości 2 tys. franków. Z Marsylii dwukrotnie żeglował na Martynikę, po raz pierwszy jako pasażer, za drugim razem jako praktykant na barku „Mont Blanc”. Później, jako steward na żaglowcu „Saint Antoine”, odwiedził Karaiby oraz Amerykę Południową.

W lipcu 1878 roku Korzeniowski wyjechał do angielskiego Lowestoft i rozpoczął służbę w brytyjskiej marynarce handlowej. Początkowo służył na przybrzeżnym szkunerze węglowym, później ruszył do Australii. W 1880 roku zdał egzamin na drugiego oficera i zaciągnął się na bark „Palestine” zmierzający do Bangkoku.

W 1884 roku zdał egzamin na pierwszego oficera, a dwa lata później uzyskał stopień kapitana i otrzymał obywatelstwo brytyjskie. W 1888 roku otrzymał nominację na kapitana barku „Otago”, na którym pływał między Australią i Azją. Doświadczenia z pierwszego samodzielnego kapitańskiego rejsu zawarł w powieści „Smuga cienia”. W 1889 roku powrócił do Londynu i rozpoczął pisanie swojej pierwszej powieści „Szaleństwo Almayera”, która ukazała się drukiem sześć lat później (1895).

Problematykę powieści Conrada można określić jako psychologiczno-moralną.

Akcja tych utworów przeważnie rozgrywa się na morzu, wśród marynarzy, w egzotycznej scenerii Oceanu Indyjskiego, jego wysp i archipelagów. Specyficzne warunki życia na morzu stały się w jego powieściach doskonałym tłem dla rozważań na temat granic moralnych i etycznych.

Conrad stawiał pytania, na które niełatwo odpowiedzieć. Jakie są granice odpowiedzialności człowieka w obliczu zagrożenia przychodzącego z zewnątrz? Czy przy zasadach moralnych i tych, które wyznacza etyka zawodu należy trwać za wszelką cenę, nawet wobec groźby utraty życia? Jakim próbom charakteru jest w stanie sprostać człowiek? Jakie jest znaczenie ludzkiej solidarności?

Wszystkie te pytania są nadal aktualne, dlatego twórczość Josepha Conrada jest ponadczasowa i znalazła stałe miejsce w kanonie literatury światowej.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy i sięgnięcia po wartościową literaturę.

Poprawiono: czwartek, 02, listopad 2017 15:52

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony