„Każdy spotyka takiego Czecha, na jakiego sobie zasłużył”. Mariusz Szczygieł w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Był ulubieńcem nauczycielek języka polskiego, bo pisał najlepsze w klasie wypracowania. Choć słabo grał w piłkę nożną, został królem szkoły, dzięki temu, że – chcąc pomóc kolegom – fałszował ich oceny w szkolnym dzienniku. Nie zna angielskiego, ale nie przeszkadza mu to w podróżowaniu po prawie całym świecie. Stwierdza, że dzieląc się wspomnieniami z młodości podczas spotkań autorskich, „demoralizuje młodzież”.

Ale nikogo nie zdemoralizował na spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej 3 października 2017 r. Mariusz Szczygieł przyciągnął tłumy miłośników swojej twórczości do Czytelni Głównej KBP. Pochodzący ze Złotoryi dziennikarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, reportażysta „Gazety Wyborczej”, autor wielu zbiorów reportaży, m.in. „Niedziela, która zdarzyła się w środę” (1996), „Gottland” (2006), „Zrób sobie raj” (2010), „Projekt: prawda” (2016), najbardziej znany jest jako specjalista od historii i kultury Czech. Nic dziwnego, że poświęcił im sporą część spotkania.

Ale zanim opowiedział o tym, jak zrodziło się u niego zainteresowanie tym krajem, Mariusz Szczygieł cofnął się do początków swojej kariery. Choć twierdzi: „Zawsze chciałem być recepcjonistą w hotelu”, przyznaje też, że już jako licealista wiedział, że będzie studiował dziennikarstwo. A kunsztu zawodu uczył się od samej Hanny Krall. Ona uczuliła go na to, że „tekst musi być o tym, o czym jest, i… o czymś jeszcze”. I pomimo tego, że początkowo przekreślała znaczne fragmenty jego reportaży, uwierzyła w młodego dziennikarza. „Wielkim szczęściem człowieka jest, kiedy ktoś w niego wierzy” – przyznał Mariusz Szczygieł, wspominając również o Witoldzie Orzechowskim, z którym przez sześć lat współtworzył talk show „Na każdy temat”. Czy to Krall, Orzechowski i inni mentorzy, koledzy po piórze i współpracownicy Szczygła sprawili, że dziś mówi z pełnym przekonaniem: „Spotykam fajnych ludzi”? Być może. Najważniejsze jednak, że tych „fajnych ludzi” widzi przede wszystkim w bohaterach swoich reportaży. Choć pisząc o Polsce, pisze o sprawach trudnych, robi to lekko (jego teksty o Polsce nazywane są „reportażami satyryzującymi”). Przyznaje, że interesuje go, „czy da się na małej przestrzeni tekstu zmieścić dużo treści”. Odpowiedź na to pytanie w przypadku reportaży Szczygła jest jak najbardziej twierdząca, o czym autor przekonał uczestników spotkania, czytając fragmenty reportaży ze zbiorów „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, „Kaprysik” i „Gottland”.

Na pytanie, które w końcu musiało paść na spotkaniu – co zawiodło Mariusza Szczygła do Czech i co go fascynuje w tym kraju, autor ma aż… 9 wariantów odpowiedzi. Na spotkaniu w Krośnie publiczność usłyszała wariant 3 i 4. Wariant 3: Szczygła fascynuje „czeskie zwątpienie”, to, że kultura czeska jest kulturą wątpliwości i pytań, podczas gdy w Polsce mamy kulturę pewności i odpowiedzi. Wariant 4: Szczygła fascynuje czeskie podejście do życia, mające odbicie w języku (np. film „Miłość blondynki” Formana w Polsce jest określany jako dramat psychologiczny, w Czechach - jako komedia filmowa). A zupełnie serio Mariusz Szczygieł mówi: „Kontakt z innym, obcym, z kimś z zewnątrz jest każdej kulturze potrzebny”. Aby złapać dystans, spojrzeć z innej perspektywy, zmienić coś… Mariusz Sczygieł, opowiadając barwnie o Czechach, nawiązał do czeskiego poczucia patriotyzmu, przejawiającego się w pozornie mało znaczących czynnościach. I bazując na tym przykładzie stwierdził skromnie, że przejawem jego patriotyzmu jest redakcja trzytomowej „Antologii polskiego reportażu XX wieku”.

Mariusz Szczygieł udowodnił, że nie tworzy dystansu między sobą a swoimi rozmówcami. Dlatego uczestnicy spotkania śmiało zasypali go pytaniami o jego przyjaźń z Zofią Czerwińską, związki z Krosnem czy też o to, czego w Czechach nie lubi. Autor odpowiadał kwieciście, dowcipnie i wyczerpująco, nic więc dziwnego, że rozmowy toczyły się jeszcze długo po zakończeniu spotkania – podczas podpisywania książek.

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok, a odbyło się ono w ramach projektu „Biblioteka – miejsce czytania, miejsce działania” finansowanego z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.

Spotkanie było połączone z rozstrzygnięciem zabawy „Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki”. Najmłodsza uczestniczka imprezy – Maja Róg wylosowała nazwiska 10 zwycięzców gry miejskiej.

youtube-logoZobacz relację wideo (17:44)

Poprawiono: środa, 04, październik 2017 16:47

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony