Poczytajmy sobie

Tegoroczny XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Filii nr 4 odbył się pod hasłem „Wakacyjne podróżowanie”. 5 i 6 czerwca 2017 r. do biblioteki przybyły dwie grupy dzieci z Przedszkola nr 2 w Krośnie, natomiast 9 czerwca odwiedziły nas dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Stokrotka”, które biblioteczną ciuchcią zwiedziły różne zakątki Polski, z książeczkami w ręce. 9 czerwca w zajęciach również uczestniczyły maluchy z Niepublicznego Przedszkola „Mali odkrywcy”, które również - dzięki proponowanym książkom - poczuły przedsmak wakacyjnej przygody.

Wspólne czytanie rozpoczęliśmy od bajki „Wakacyjne marzenia”, która poddała kilka interesujących propozycji na aktywne spędzenie wakacyjnego czasu. Książeczka zainspirowała również do zabaw ruchowych, naśladujących środki transportu, którymi w tym roku wyruszymy na upragnione wakacje. Lecieliśmy samolotem, pływaliśmy łódką, jechaliśmy samochodem, a nawet rowerem.

Pierwszą stacją, na której zatrzymał się biblioteczny pociąg, wiozący przedszkolaków, było Zakopane. Dzieci bardzo lubią górskie wędrówki, „wyruszyliśmy” więc na wycieczkę, pakując plecak i kompletując wygodny strój na drogę. Z Zakopanego ciuchcia zawiozła dzieci do Krakowa, gdzie przywitał je legendarny smok wawelski, który w gruncie rzeczy nie okazał się taki straszny, gdyż bawił się z dziećmi i tańczył z nimi smocze wygibasy. Z Krakowa dotarliśmy do Pacanowa, gdzie „fikaliśmy koziołki” czytając „Przygody Koziołka Matołka”, a następnie do stolicy, w której zetknęliśmy się z warszawskim Bazyliszkiem. Tam też posłużyliśmy się zwierciadłem do wytropienia gada, który mógł zaczaić się wśród nas. Następnie dotarliśmy kolejką do Torunia, w którym poznaliśmy legendę „Toruńskie pierniki” i skosztowaliśmy słodkich regionalnych smakołyków. Z Torunia biblioteczny pociąg zawiózł dzieci w końcu do celu - nad Morze Bałtyckie, gdzie na nadmorskiej plaży bawiliśmy się razem z Emilly i Cliffordem - bohaterami czytanej książeczki.

Wakacyjna podróż bibliotecznym pociągiem była niezwykle pouczająca i sprawiła dzieciom wiele radości. Pokazała walory podróżowania, uzmysłowiła zagrożenia czyhające na nas w podróży, a przede wszystkim ożywiła literaturę, czyniąc ją dla młodego czytelnika jeszcze bardziej atrakcyjną. Spakujmy więc książkę do plecaka i ruszajmy wraz z nią w wakacyjną podróż.

Poprawiono: środa, 05, lipiec 2017 11:54

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony