O wynalazczym geniuszu Szczepanika, o rdzawozielonych barwach… Krośnieński Mistrz Ortografii 2017!

W dniach 1 i 2 czerwca 2017 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej blisko 130 osób z Krosna i powiatu krośnieńskiego zmierzyło się z dyktandem, walcząc o tytuł „Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2017”.

Była to szósta edycja konkursu, który wpisuje się w Dni Krosna, dlatego treść dyktand, jak co roku, związana jest z historią i zabytkami miasta. Autorem tekstów jest poeta i prozaik - Jan Tulik.

Przed nami roziskrzone chrabąszczowym majem Krosno. Po rozgrzanym murku pełznie niechciana dżdżownica. Nie trzeba jednak jej miażdżyć, choć ten wizerunek to jakby na Wielkanoc chrzan zazgrzytał w nozdrzach. Maja i Gucio ruszyli przez rynek. Ona jeszcze ciągnie go do drogerii po grzebyk. On jej przypomina, że japońskie gejsze czesały się grzebykami z dziobków zimorodków. Bujdy i duby smalone wciska. Podcienia pierzei północnej rozpostarły się jak baldachim. Naraz hałas nie z tej ziemi. Podejrzane indywidua krążą wokół skonsternowanych przechodniów. (...) - to początek tekstu, który pisali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli zmierzyli się m.in. z następującym tekstem: >U józefitek za cenną uważa się apsydę kaplicy. Obok przycupnęli na krawężniku przyjezdni. Ględzą przez komórki, któryś czyta książkę w siermiężnych okładkach, inny „Croscenę”, ktoś „Głos Mrzeżyna”. Pewnie ściągnęli tu aż znad Bałtyku.

Pod kapucynami przewodniczka peroruje o twórcach naszego grodu. O wynalazczym geniuszu Szczepanika, o rdzawozielonych barwach na płótnach Bergmana i Bieszczada. Wszak to mistrzowie pędzla i szpachli. I jeszcze o Piku-Mirandoli, poecie i tłumaczu niezmiernie ważnym, nigdy nieuhonorowanym spiżową hermą.

Organizowany od sześciu lat konkurs ma głównie na celu popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim ma być formą zabawy z ortografią.

Nagrody i dyplomy laureatom konkursu na krośnieńskim rynku 4 czerwca 2017 r. wręczyli Prezydent Krosna Piotr Przytocki i Dyrektor KBP Teresa Leśniak.

Mistrzowie Ortografii 2017 wyłonieni zostali w czterech grupach wiekowych.

W kategorii uczniowie szkoły podstawowej (kl. V-VI) tytuł „Krośnieński Mistrz Ortografii 2017” otrzymała Julianna Klocek ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Krośnie, natomiast wyróżnienia zdobyli: Anna Zielonka ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krośnie i Bartłomiej Klamut ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie.

W kategorii gimnazja „Mistrzem Ortografii” została Aleksandra Korus z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie, natomiast wyróżnienia otrzymały: Anna Kościółek z Gimnazjum nr 4 w Krośnie oraz Samanta Wójcik z Gimnazjum w Jedliczu.

W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci i osoby urodzone po 1 stycznia 1993 r. tytuł „Krośnieński Mistrz Ortografii 2017” zdobyła Julia Dereniowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, a wyróżnienia - Karolina Olszyńska i Katarzyna Kwiatkowska - uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.

W ostatniej kategorii - dorośli mieszkańcy miasta i powiatu (grupa 25+ - osoby urodzone przed 31 grudnia 1993 r.) tytuł Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2017 otrzymał Maciej Penar, a wyróżnienia zdobyli: Małgorzata Zając i Dawid Iwaniec - dziennikarz Portalu Krosno24.pl.

Prace sprawdzała Komisja Konkursowa złożona z polonistów, w składzie: dr Zofia Bartecka-Prorok, Bogusława Bęben oraz Małgorzata Jasiewicz.

Jak zwykle, najwięcej problemów uczestnikom dyktanda sprawiła pisownia małych i wielkich liter, prawidłowy zapis nazw własnych krośnieńskich obiektów, a także takich wyrazów jak: wirydarz, kahał, cheder.

Konkurs, jak co roku, spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony większości krośnieńskich szkół. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, jedna szkoła mogła być reprezentowana maksymalnie przez cztery osoby. W konkursie swoje reprezentacje miało 35 szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńska Biblioteka Publiczna przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Poprawiono: środa, 28, czerwiec 2017 14:20

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony