Rok przygód z książką. Przygoda czwarta - „Gębolud”

Kolejne zajęcia z cyklu „Rok przygód z książką” odbyły się 25 maja 2017 r. w Filii nr 4 KBP. Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 10 tym razem zapoznali się z książką Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Gębolud”.

Już na samym początku czytania książki, dzieci zaciekawił główny bohater, zły czarnoksiężnik, który wzbudzał wstręt i postrach w całej okolicy. Jego dziwne imię zastanowiło uczniów, wywołując burzę interpretacyjną odnośnie jego wyglądu i zachowania. Gęba, buzia czy twarz? - zastanawiały się dzieci dopasowując odpowiednią formę do danej sytuacji. Owa „gęba” stała się również pretekstem do zabawy z lustrem, przed którym dzieci stroiły groźne, wesołe i smutne minki, a przy tym świetnie się bawiły.

Wczuwając się w rolę złego Gęboluda wspólnie sporządziły obrzydliwy eliksir piękności z suszonych karaluchów, spleśniałych grzybów, skrzydła nietoperza, włosów czarownicy, wywaru z kociego wąsa czy nektaru z ośmiornicy. Zabawa w przyrządzanie magicznej mikstury okazała się niezwykle cenna, pomogła bowiem pierwszoklasistom poznać mroczną stronę jego charakteru.

W trakcie zabaw ruchowych pomogliśmy Pyzatej uporządkować zaniedbany dom Gęboluda, szorując podłogi, ścierając kurze, myjąc okna i omiatając pajęczyny. Po metamorfozie złego czarnoksiężnika wybuchowe mikstury zamieniliśmy na pachnące konfitury, przyrządzone z płatków róży, kwiatów bzu, garści stokrotek, suszonych pomarańczy i rodzynek.

Wycinki z gazet posłużyły natomiast do spełnienia marzeń Gęboluda. Podczas pracy w grupach stworzyliśmy dla niego projekty kwitnących ogrodów owocowo-warzywnych i kwiatowych ze strefą relaksu wokół pięknie odnowionego domu.

Historia Gęboluda uzmysłowiła dzieciom, że należy w życiu spełniać marzenia, robić to, co przynosi szczęście i daje satysfakcję. Pokazała również, że w życiu nigdy nie jest za późno na zmianę. Przestrzegała, aby nie osądzać ludzi po wyglądzie, bo nie szata zdobi człowieka, bo być może w życiu okaże się jak w bajce, że pod brudnym, potarganym płaszczem ukryte będzie serce, a w nim herbaciana róża.

Było to ostatnie spotkanie z cyklu „Rok przygód z książką” w tym roku szkolnym. Na kolejne zapraszamy po wakacjach.

Poprawiono: czwartek, 25, maj 2017 19:53

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony