Narzędzia internetowe dla kreatywnych bibliotekarzy

O tym, jakie narzędzia dostępne online dobrze sprawdzają się w pracy bibliotekarza, opowiedziała Agata Warywoda, bibliotekarka, edukatorka, członkini sieci dla bibliotekarzy LABIB, współautorka bloga „Present Simple - prosto o narzędziach komunikacji i promocji” - www.presentsimple.pl Pracuje w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie zajmuje się promocją oraz przygotowywaniem projektów skierowanych do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.

„W Internecie znajdziemy mnóstwo narzędzi odpowiednich dla każdego, kto pracuje kreatywnie. Bez nich trudno mi sobie wyobrazić pracę bibliotekarza” - prowadząca wykład przyznała, że sama regularnie korzysta z co najmniej dziesięciu internetowych propozycji. Znajdują się wśród nich takie, które ułatwiają poszukiwanie zdjęć (Pexels), obróbkę zdjęć i tworzenie kolażu (Pixlr), przesyłanie dużych plików (We Transfer) oraz tworzenie napisów (Polona Typo), „chmur słów” (Tagxedo), grafik (Canva), czy filmików (Stupeflix). To także serwisy ze scenariuszami zajęć na temat edukacji medialnej, z informacjami o zasobach kulturalnych oraz ze scenariuszami lekcji i warsztatów (Edukacja Medialna, Legalna Kultura).

Agata Warywoda powiedziała też kilka słów na temat swojego bloga, z którego m.in. można się dowiedzieć, w jaki sposób przygotowywać niebanalne materiały promocyjne, gdzie szukać inspiracji do działania oraz „jak z otaczających nas informacji stworzyć piękną, angażującą opowieść”.

Wykład pn. „Poszukuj, twórz, dziel się! - 10 internetowych narzędzi przydatnych w pracy bibliotekarza” odbył się 8 maja 2017 r. w Czytelni Głównej KBP w ramach projektu „Biblioteka jutra zmienia się!”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”. Spotkanie było również okazją do uczczenia Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Życzenia złożyła bibliotekarzom dyrektor KBP Teresa Leśniak.

Poprawiono: wtorek, 14, sierpień 2018 14:24

Kalendarz wydarzeń

Luty 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Początek strony