„Grywalizacja w promowaniu usług biblioteki” - warsztaty w KBP

Jak wygląda organizacja gry krok po kroku? Co sprawia, że gra jest atrakcyjna? O istocie i sposobach stosowania mechanizmów gier w działaniach marketingowych opowiedziała bibliotekarzom z Krosna i powiatu krośnieńskiego Kamila Radzimińska-Arczak, trenerka i bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie - Planeta 11. Jest uczestniczką liderskiego programu LABiB, koordynuje i inicjuje projekty skierowane do młodzieży.

„Wykorzystanie mechaniki znanej z gier fabularnych i komputerowych do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach i okolicznościach, które nie są związane z grami” - w ten sposób bibliotekarka z Olsztyna wyjaśniła pojęcie „grywalizacji” i pokazała, że potencjał konkurowania i zabawy z powodzeniem można wykorzystać w promowaniu usług bibliotecznych.

Uczestnicy szkolenia poznali wszystkie elementy, które należy brać pod uwagę w procesie projektowania gier. Niezbędna jest m.in. znajomość prawdziwych potrzeb i oczekiwań przyszłych graczy oraz określenie celu, któremu gra ma służyć. „Oferowana gra ma być przyjemna, ekscytująca i wciągająca - słowem taka, w jaką sami chcielibyśmy zagrać i się przy tym dobrze bawić”. Kamila Radzimińska-Arczak zaprezentowała wiele przykładów wykorzystania grywalizacji w bibliotece i nie tylko, przygotowała także grę, w której bibliotekarze wzięli udział.

Istnieje wiele powodów, dla których warto wykorzystywać ten rodzaj promowania biblioteki. Grywalizacja przede wszystkim angażuje użytkowników w projekty biblioteczne, integruje ich, pod pretekstem zabawy przemyca wiedzę, przyciąga nietradycyjnych odbiorców, przełamuje stereotypowy wizerunek tej instytucji, jest też dobrym sposobem na zaangażowanie pracowników w życie firmy.

Warsztaty pod hasłem „Grywalizacja w promowaniu usług biblioteki”, prowadzone przez Kamilę Radzimińską-Arczak, odbyły się 27 kwietnia 2017 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w ramach projektu „Biblioteka jutra zmienia się!”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”.

Poprawiono: piątek, 28, kwiecień 2017 17:34

Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony