„Aluminium” - EkoPaka nr 4

W kwietniu 2017 roku w Filii nr 4 KBP odbyły się ostatnie zajęcia w ramach programu edukacyjnego „EkoPaka - zamykamy obieg surowców” organizowanego przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. Byliśmy jedną z pięćdziesięciu bibliotek w Polsce, która od września 2015 roku realizowała projekt, celem którego było przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z recyklingiem opakowań, popularyzacja idei zamkniętego obiegu surowców i kształtowanie postaw ekologicznych, poprzez wspólne rozmowy oraz gry i zabawy tematyczne, w oparciu o materiały przesłane przez organizatora.

Do realizacji tego przedsięwzięcia zaproszeni zostali uczniowie dwóch krośnieńskich szkół podstawowych nr 3 i nr 10 wraz nauczycielami. Od września 2015 roku do kwietnia 2017 roku zrealizowano w bibliotece osiem spotkań poświęconych następującym materiałom: drewnu, tworzywom sztucznym, papierowi i aluminium.

Ostatnie zajęcia z EkoPaki nr 4 dotyczyły aluminium, które jest wytwarzane z boksytów - podstawowych rud glinu - przetwarzane w hutach, a następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty. Ponieważ w procesie wydobycia aluminium powstaje toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna, o wiele łatwiej i oszczędniej jest zamknąć obieg aluminium. Recykling hamuje także wydobycie zasobów wyczerpalnych.

Podczas zajęć dzieci poznały drogę aluminium z kopalni do huty, a następnie do fabryki, gdzie produkowane są z niego przedmioty codziennego użytku - puszki, tacki aluminiowe, obudowy komputerów, ramy rowerów itp. Uczniowie wypisali na tablicy najważniejsze cechy aluminium. Po tych wstępnych informacjach przyszedł czas na wspólną naukę poprzez zabawę. W ruch poszły przysłane w EkoPace materiały. Super sprawą okazało się ważenie tabliczek wykonanych z różnorodnych metali, a następnie sprawdzanie, jak zachowują się w obecności magnesu. Jak w każdej wcześniejszej EkoPace, tak i w tej, znalazła się megakolorowanka. Tym razem należało pokolorować tylko puszki aluminiowe i szybko je policzyć. Giętki aluminiowy drut okazał się super wędką, za pomocą której dzieci łowiły kolorowe spinacze biurowe. Z kolei z połączonych metalowych klipsów powstawały węże, smoki i inne stwory - wystarczyło uruchomić wyobraźnię! Kto powiedział, że wróżyć można tylko z wosku albo fusów? Trzecioklasiści zrobili z drutu kształt klucza i przez dziurkę przesypywali garść spinaczy. Interpretacja powstałych w ten sposób obrazów była bardzo swobodna.

Ostatnia EkoPaka, podobnie jak wcześniejsze, nie rozczarowała. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że dzięki niej mogliśmy dzieciom przekazać bardzo ważne treści ekologiczne w sposób innowacyjny.

Na pożegnanie uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, otrzymali certyfikat udziału w programie i obiecali, że z ekologią będą za pan brat.

Poprawiono: czwartek, 27, kwiecień 2017 13:37

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony