Symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych

3 kwietnia 2017 r. odbyło się przedświąteczne spotkanie z podopiecznymi Klubu Seniora „Caffe 60+”, przeprowadzone w ramach cyklu „Biblioteka dla seniora”.

Seniorzy zapoznali się z książką Doroty Skwark „Wielkanocne zwyczaje”, która skłoniła ich do wspomnień o tradycjach i zwyczajach świątecznych, obchodzonych w ich rodzinnych domach w czasach dzieciństwa i młodości. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne. W tradycji ludowej zwana jest także Niedzielą Kwietną lub Wierzbną. Tego dnia święci się palmy i organizuje procesje. Panie opowiadały o własnoręcznie robionych palmach wielkanocnych z wierzbowych gałązek i kolorowych wstążek, a także o wielu wierzeniach i przesądach, związanych z poświęconymi palmami. Wierzono, że poświęcona palma nabywa magicznej mocy i będzie chronić rodzinę, dobytek i całe gospodarstwo przed wszelkimi nieszczęściami. Magiczne działanie palmy wiązało się także ze zdrowiem. Wierzono, że połknięcie bazi - kotki, pochodzącej z poświęconej palmy uchroni przed chorobami.

Wielki Tydzień to czas, kiedy zarówno w przeszłości, jak i obecnie wszyscy w swoich domach robią wielkie porządki, czas przygotowań i oczekiwania na Wielką Niedzielę. W dawnych czasach wierzono, że wymiata się z domów zimę, a razem z nią wszelkie choroby i zło. Zwracano również uwagę na pogodę, jak była w Wielkim Tygodniu, gdyż wróżyła ona aurę na przyszłość. I tak pogoda w Wielką Środę przepowiadała wiosnę, a w Wielki Czwartek - lato.

Seniorzy wspominali uroczyście obchodzone Triduum Paschalne. Opowiadali także o przygotowywanych przez nich koszach ze święconką, o różnych technikach zdobienia pisanek. Na podstawie książki Doroty Skwark przypomnieli sobie symbolikę „święconego”. Nie mogło również zabraknąć opowieści o wielkanocnych smakołykach. Seniorki wspominały kulinarne tradycje, panujące w ich rodzinnych domach. Wypiekanie bab wielkanocnych było rytuałem, a dobrze upieczona baba była wizytówką domu i gospodyni.

W Wielką Niedzielę cała rodzina uczestniczyła w uroczystej mszy porannej (rezurekcji), po czym zasiadano do wielkanocnego śniadania, które niezmiennie od lat rozpoczyna się od wzajemnego dzielenia się jajkiem i składania sobie życzeń.

Natomiast Poniedziałek Wielkanocny od zawsze wiąże się ze zwyczajem oblewania wodą, czyli śmigusem-dyngusem. Dzień ten nazywany był różnie: Oblewanka, Dyngus, Śmigus, czy Lany Poniedziałek. Panie wspominały zabawne historie z młodości, kiedy to uważano, że im więcej chłopców z wiadrami biegnie za panną, tym lepiej, gdyż znaczyło to, że panna ma powodzenie i większe szanse na zamążpójście.

Ciekawe opowieści i miłe wspomnienia zakończono wspólnym złożeniem sobie serdecznych, świątecznych życzeń. Seniorzy z Klubu „Caffe 60+” zaprosili nas do kolejnych odwiedzin z książką.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 19:44

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony