Lubiłam opowiadać świat - spotkanie z Dorotą Suwalską

3 kwietnia br. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej gościła Dorota Suwalska, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

W swoim dorobku ma szereg powieści skierowanych do młodego czytelnika, w których bohaterami są dziewczęta i chłopcy, uczniowie szkoły podstawowej oraz nastolatkowie. Akcja tych książek dzieje się zarówno w świecie realnym, jak i w wirtualnej przestrzeni. Niektóre z nich zawierają elementy magiczne, baśniowe chociaż dzieją się we współczesnym świecie. Należą do nich m.in. Znowu kręcisz, Zuźka (2004 r.), Zuźka w necie i w realu (2006 r.), Bruno [i siostry] (2007 r.), Marionetki Baby Jagi (2008 r.), Ratunku, marzenia! (2011 r.), Pan Fortepianek (2013 r.), Piegowate niebo (2014 r.), Czarne Jeziora (książka wydana w 2016 r., za którą autorka otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku). Najnowsza książka Doroty Suwalskiej wydana w tym roku Iwo z Nudolandii opowiada o baśniowym królestwie, które słynęło z tego, że nic w nim się nie działo. Do czasu kiedy pojawia się skrzydlata bestia ziejąca ogniem. To książka pełna postaci baśniowych, księżniczek, smoków oraz… super bohaterów.

Dorota Suwalska jest również współautorką wielu wydawnictw zbiorowych m.in. Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać, Bezpieczna bajka, Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci, Czytam sobie. Elementarz współczesny oraz antologii hiszpańskiej Un Mundo de relatos, w której znalazły się opowiadania o dzieciach z różnych krajów europejskich. Autorka była dwukrotnie nominowana do nagrody literackiej Astrid Lindgren Memorial Award. Jej książki tłumaczone były na język hiszpański i słoweński.

Młodych czytelników interesowało, dlaczego Dorota Suwalska została pisarką. Odpowiedź była prosta - dużo czytała i obserwowała otaczającą ją rzeczywistość. Już w szkole podstawowej pisała wiersze. Jako dwudziestoletnia dziewczyna napisała tomik wierszy dla dorosłych. Jej pierwsza wydana książka to wspomniana już Znowu kręcisz, Zuźka. W swoim dorobku ma również kilka takich książek, które jeszcze się nie ukazały (m.in. Tabletki na dorosłość).

Autorka nie ukrywała, że pisanie książek jest jednocześnie fascynującą, ale i niezwykle trudną pracą. Jak mówi, chciała zostać biologiem, wybrała więc… Akademię Sztuk Pięknych i zajęła się pisaniem książek, bo lubiła „opowiadać” świat. Dzięki szerokiemu wachlarzowi zainteresowań prowadzi jednocześnie galerię sztuki, spotkania filmowe, zajęcia literackie, pokazy filmów animowanych z warsztatami. I pisze… Swoje wiersze, opowiadania i artykuły publikuje w prasie dziecięcej, literackiej, pedagogicznej, antologiach i na portalach internetowych. W sieci prowadzi bloga www.osobisty-detektyw.blogspot.com, który jest jednocześnie internetową powieścią pisarki.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród dzieciom, które wzięły udział w konkursie plastycznym Moje wielkie marzenia, na który wpłynęło ponad 200 prac. Laureatom nagrody wręczała Dorota Suwalska. Temat konkursu, którego organizatorem był Oddział dla Dzieci związany był z książką pisarki Ratunku, marzenia!

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńska Biblioteka Publiczna, w ramach projektu „Czytanie się o(d)płaca”, przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Poprawiono: wtorek, 04, kwiecień 2017 13:50

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2020
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Początek strony