Język buduje osobę i jej działanie w świecie… O wartości języka polskiego prof. Kazimierz Ożóg

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego - 21 lutego 2017 r. - w Czytelni Głównej KBP odbył się wykład prof. Kazimierza Ożoga, na co dzień wykładowcy na Uniwersytecie Rzeszowskim, pn. „Język polski jako wartość”.

„Język jest po to, aby łatwiej nam było żyć w rzeczywistości fizycznej (…) język jest najważniejszą legitymacją osoby, nasza mowa nas zdradza…” - mówił do licznie zgromadzonej publiczności profesor Ożóg. Przypomniał również, że im bogatszy jest język, tym bogatsze jest nasze myślenie.

Wielokrotnie w trakcie wystąpienia podkreślał, że „język polski jest wartością dla osoby, dla grupy, dla narodu. Musimy o niego dbać, musimy go rozwijać i pielęgnować”.

Język jest najważniejszym instrumentem funkcjonowania w grupie, służy ekspresji danej osoby - „grupa się rozpada, jeśli nie ma wspólnego języka (...) To właśnie język jest głównym wyznacznikiem naszej narodowej tożsamości” - mówił.

Przywołując liczne przykłady prof. Ożóg przypomniał również, jak zmieniał się nasz język, ale to właśnie w nim „zaklęte” jest nasze dziedzictwo. Jak podkreśliła jedna z osób słuchających wykładu prof. Ożoga - „była to piękna lekcja języka, którego trzeba się uczyć całe życie”.

O tym jak ważna jest nauka języka, prof. Ożóg mówił jednym z wywiadów:

„Najważniejsze powinno być także kultywowanie i nauka polszczyzny. Żeby dwunastolatek do rówieśnika mógł na przerwie szkolnej powiedzieć: „nara, czaj, kolo, bazę kumaj”, ale żeby po szkole potrafił porozmawiać z babcią, która wciąż jeszcze uparcie posługuje się wysoką polszczyzną i „nie kuma bazy”.

Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest językoznawcą, autorem licznych książek i artykułów naukowych. Znany w Polsce popularyzator wiedzy o kulturze. W latach 1976-1990 był pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1990-1994 wykładowcą na Uniwersytecie Lille III we Francji. Autor ponad 100 artykułów i książek m.in.: „Zwroty grzecznościowej współczesnej polszczyzny mówionej”, „Leksykon metatekstowy współczesnej polszczyzny mówionej”, „Polszczyzna przełomu XX i XXI wieku. Wybrane zagadnienia”, „Językowy kształt kampanii wyborczych”. Zainteresowania naukowe prof. Ożoga koncentrują się wokół współczesnego języka polskiego, zwłaszcza polszczyzny mówionej i dialektologii.

Wykład odbył się w ramach projektu „Czytanie się o(d)płaca” Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział Krosno i Krośnieńskiej Bibliotek Publicznej, realizowanego przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Poprawiono: czwartek, 23, luty 2017 11:07

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony