Rok przygód z książką. Przygoda pierwsza - „Sznurkowa historia”

„Rok przygód z książką” to nazwa nowego cyklu lekcji bibliotecznych dla dzieci, który wraz z rozpoczęciem 2017 roku zapoczątkowany został w Filii nr 4 KBP. Co miesiąc pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie odwiedzać będą bibliotekę, by poznać ciekawą i inspirującą książkę współczesnego autora literatury dziecięcej, polecaną przez Fundację ABCXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Książkę, która wspólnie czytana będzie nas uczyć, bawić i rozwijać.

Na pierwszym, lutowym spotkaniu dzieci poznały niezwykle mądrą i piękną „Sznurkową historię” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Ta refleksyjna, propagująca wartości humanistyczne książka otrzymała wyróżnienie PRO BOLONIA 2001 za piękne, oryginalne ilustracje. Sama autorka tak pisze o swojej książce: „Co można zrobić ze starym sznurkiem znalezionym przypadkiem na dnie szuflady? Można potraktować go jak śmieć i wyrzucić do kosza. Ale można też zwinąć w kłębek i dać kotu do zabawy. Albo upleść z niego bransoletkę. Lub zrobić skakankę. A może perukę czy zakładkę do książki? Można też pomyśleć, skąd wziął się w tej szufladzie i... napisać o nim książkę. Możliwości jest mnóstwo, a którą z nich wybierzemy, zależy tylko od naszej wyobraźni. Bo wyobraźnia - tak jak miłość i nadzieja - ma niezwykłą moc. I o tym właśnie jest ta historia.”

O tym, jak ważne są marzenia przekonały się dzieci już po pierwszych rozdziałach „Sznurkowej historii”, kiedy to - strona po stronie - śledziły losy zwykłego, z pozoru nic nie znaczącego sznurka. Okazało się jednak, że sznurek ów miał niezwykłe cechy, potrafił marzyć i miał wyobraźnię. To one okazały się bezcenne i uratowały go od marazmu i beznadziei, a mali czytelnicy przekonali się, że warto nawet w najsmutniejszych chwilach mieć nadzieję i wierzyć, że niedługo wydarzy się coś wspaniałego. Dzieci słuchając opowieści o sznurku wykazały się dużą empatią. Umiały bezbłędnie i celnie nazwać uczucia i stany emocjonalne bohatera książki. Chętnie i z dużym zaangażowaniem przystępowały do zadań proponowanych podczas zajęć, a na koniec uruchomiły swoją wyobraźnię i wykonały prace plastyczne. Zwykły, szary sznurek przeobraził się w pięknego motyla, różę, bałwanka, latawwiec... i wiele innych ciekawych rzeczy, a wszystko za sprawą WYOBRAŹNI.

Gorąco polecamy, zarówno dzieciom jak i rodzicom, tę pełną ciepła opowieść o tym, że każdy chce czuć się potrzebny. Dowód, że warto mieć nadzieję, nawet gdy wszystko dookoła temu przeczy. Książka napisana jest przystępnym i prostym językiem, a dodatkowym jej atutem są piękne ilustracje Agnieszki Żelewskiej.

Kolejne spotkanie z cyklu „Rok przygód z książką” już 7 marca.

Poprawiono: środa, 08, luty 2017 13:12