Ciężka jest praca górnika

Czwartego grudnia wszyscy górnicy obchodzą swoje święto, dlatego na wycieczkę do Filii nr 7 wybrali się uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 12. Zajęcia poświęcone były trudnej i odpowiedzialnej pracy górników.

Barbórka jest największym górniczym świętem. Nazwa pochodzi od imienia patronki górników i wszystkich ludzi narażonych na niebezpieczeństwo i nagłą śmierć - św. Barbary. Barbórkę w szczególny sposób obchodzi się na Górnym Śląsku. Przy dźwiękach orkiestry górniczej, górnicy w mundurach galowych uczestniczą w akademiach, spotkaniach, koncertach czy balach.

Z książki „Sto wierszy na każdą okazję” przeczytaliśmy wiersz Czesława Janczarskiego „Górnik”. Następnie dzieci dowiedziały się, że w kopalniach wydobywa się surowce naturalne: węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, złoto, a także sól.

Dzieci poznały książkę „Wieliczka solny skarb”, w której oglądaliśmy ilustracje przedstawiające wnętrze kopalni soli w Wieliczce, którą uczniowie odwiedzili będąc przedszkolakami.

Dzieci poznały postać Gustawa Morcinka - pisarza, który całe życie związany był ze Śląskiem, opisując zwyczaje, wierzenia i przesądy związane z górnictwem. Najbardziej znaną książką jest „Łysek z pokładu Idy”, w której opisuje ciężką i niebezpieczną pracę ludzi i zwierząt przy wydobywaniu węgla. Dziś zwierzęta w kopalni zastąpiły maszyny.

Z książki Marzeny Kuźmińskiej „Od świąt do świąt” uczniowie dowiedzieli się, że zawód górnika często przechodzi z ojca na syna, a ludzie ciężko pracujący pod ziemią bardzo przyjaźnią się i obdarzają wzajemnym zaufaniem. W dniu Barbórki najlepszym górnikom przyznaje się nagrody i odznaczenia. Przy czapkach górnicy mają pióropusze, których kolory mówią o doświadczeniu i dystynkcji górnika.

Właśnie takie czapki otrzymali uczniowie, pozując do pamiątkowego zdjęcia.

Poprawiono: czwartek, 01, grudzień 2016 19:55

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony