„Bo w książkach jest coś szczególnego” - spotkania z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy

W drugim półroczu 2015 roku odbyły się kolejne, comiesięczne spotkania w cyklu „Przystanek Biblioteka”, które zostały przygotowane w oparciu o książki o różnorodnej tematyce.

Podczas lipcowego spotkania poruszaliśmy zagadnienia związane z reklamą. „Czy należy wierzyć reklamie” to tytuł spotkania w oparciu książkę R. Heath „Uwieść podświadomość” oraz inne pozycje o tej tematyce. Poznawaliśmy funkcje, jakie pełni reklama w życiu społecznym, mechanizmy jej oddziaływania, jej cele, rodzaje, wady i zalety. Rozmawialiśmy o tym, czy jest potrzebna, o oglądalności reklam, ich wpływie na człowieka. Test z ich znajomości wypadł bardzo dobrze. Uczestnicy sami tworzyli również reklamę książki. W dyskusji na zadane pytanie: Czy wierzyć reklamie?, choć zdania były podzielone, większość przyznała, że to zależy tylko od nas.

„Imion tajemnice” to tytuł spotkania w sierpniu, przygotowanego na podstawie książki B. Kupis „Nasze imiona”. Ten znak rozpoznawczy, osobiste miano, towarzyszy nam przez całe życie, wraz z nazwiskiem. Sięgnęliśmy więc do historii, do rytuałów związanych z ich nadawaniem, wykazów imion, omawialiśmy pochodzenie i znaczenie imion. Rozmawialiśmy o imionach literackich, modnych, obcych, które często wymagają spolszczania, o sytuacjach związanych ze zmianą imienia. Zastanawialiśmy się, jakie są najczęstsze kryteria wyboru imienia, czy warto mieć imiennego patrona, czy lubimy imiona, które nosimy. Przypominaliśmy też sobie polskie przysłowia z imionami. Było sporo ciekawostek dotyczących imion, a na zakończenie był tematyczny quiz.

Spotkanie wrześniowe pt. „Niewidzialni stróżowie” zostało zainspirowane książką P. Osulivana „Wszystko o aniołach”. Mówiliśmy o tym, kim są aniołowie, skąd wiemy, że naprawdę istnieją, w jaki sposób czuwają nad nami, jakie mamy wyobrażenia o nich. Przypominaliśmy sobie wydarzenia biblijne z udziałem aniołów, a także oglądaliśmy malarstwo sakralne. Czytaliśmy również relacje o dowodach nadprzyrodzonych interwencji w życiu różnych osób, czyli o aniołach i cudach za ich pośrednictwem. Mówiliśmy również o aniołach w życiu świętych, ale też o tym, jakie miejsce zajmują w naszym życiu.

„W kraju kwitnącej wiśni” to tytuł spotkania w październiku, opracowanego na podstawie książki R. Otowa „W Japonii czyli w domu”. Autorka, z pochodzenia Amerykanka, musiała przystosować się do życia w obcym kulturowo kraju, który stał się jej domem. Musiała wiele nauczyć się , włożyć wiele trudu i cierpliwości, bowiem Japonia nie jest łatwym krajem dla obcokrajowców. Poznawaliśmy Japonię przez pryzmat jej opowieści o tradycji tego kraju, kulturze, zwyczajach i o tym, jak ważna dla człowieka jest rodzina. Mówiliśmy też o społeczeństwie japońskim, o bardzo zorganizowanym życiu Japończyków, według określonych zasad, o odpowiednich zachowaniach i schematycznym działaniu w określonych sytuacjach.

Listopadowe spotkanie przebiegało natomiast w poetyckim klimacie. „Na krawędzi mijania” to jego tytuł, a do przygotowania posłużyła książka „Ja minę ty miniesz. Wspomnienia o Halinie Poświatowskiej”. Jej poezja jest jedyną w swoim rodzaju. Gdyby nie wada serca, cierpienie, operacje, pobyty w szpitalach, być może nigdy by nie powstała. Na spotkaniu mówiliśmy o życiu poetki, czytaliśmy te niezwykle osobiste, niesamowite wiersze, słuchaliśmy nagrań z jej poezją śpiewaną. Zastanawialiśmy się nad zagadnieniami związanymi z życiem, śmiercią, miłością, nieubłaganie upływającym czasem, a więc nad tym, co kryją w sobie jej wiersze.

W grudniu natomiast, na spotkaniu „W starym dworze”, rozmawialiśmy o tym, jak wyglądało codzienne życie w dawnych majątkach dworskich, korzystając z książki M. Łozińskiej „W ziemiańskim dworze”. Na fotografiach oglądaliśmy piękne wnętrza dworków, mówiliśmy o zajęciach podporządkowanych porom roku, obyczajach świątecznych, przygotowywaniu posiłków, zapasów na zimę, wizytach gości, domowej medycynie, polowaniach, bibliotekach dworskich i rozrywkach. Była więc okazja do poznania bliżej kultury ziemiańskiej i jej własnego systemu wartości, takich jak patriotyzm, praca, religijność, sąsiedzka życzliwość, gościnność.

Poprzez książki możemy zasmakować w wyobraźni innego życia, znaleźć się w nawet bardzo odległym miejscu, oderwać się od codzienności. Kto lubi czytać, ma w książce i doradcę, i przyjaciela.

Poprawiono: czwartek, 31, grudzień 2015 12:00

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony