„Stan rzeczy zapisany w słowie”. XVI Krośnieński Konkurs Literacki rozstrzygnięty.

17 grudnia 2015 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej miało miejsce rozstrzygnięcie XVI edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego zorganizowanego przez krośnieński Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, we współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną oraz Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Imprezę honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Krosna i Starosta Powiatu Krośnieńskiego.

Uczestników Konkursu, ich nauczycieli i opiekunów, a także gości: Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego, reprezentującą Starostwo Powiatowe Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych - Teresę Kuźniar, Naczelnika Wydziału Kultury i Sportu Zygmunta Rysza, Joannę Sowę - rzeczniczkę prasową Urzędu Miasta Krosna i Ewę Bukowiecką - rzeczniczkę prasową Starostwa Powiatowego, powitała Teresa Leśniak - Dyrektor KBP.

Na Konkurs napłynęło 118 prac autorstwa 85 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Południowej Polski. Utwory oceniane były przez jury pod przewodnictwem dra Mariusza Kalandyka, poety, prozaika i krytyka. W skład jury wchodziły również Anna Pelc - polonistka, wykładowca w PSKAiB w Krośnie, oraz Bogusława Bęben - Zastępca Dyrektora KBP.

Podsumowując tegoroczny Konkurs, dr Kalandyk mówił o przeważającej wśród zgłoszonych prac tematyce historycznej. Przestrzegał jednocześnie młodych twórców przed stylistyczną i językową nieudolnością oraz zwracał uwagę na pewne braki w znajomości form literackich i reguł budowania kompozycji. Piętnował też nadmierny dydaktyzm. Jednocześnie zaznaczał, o czym pisze też we wstępie do pokonkursowych Krośnieńskich Zeszytów Bibliotecznych: „Konwencje mieszczące się w regulaminie konkursu, teksty wartościowe, bo oryginalne językowo, atrakcyjne fabularnie i poznawczo zostały zauważone i nagrodzone”.

Jury wyróżniło i nagrodziło następujące osoby:

W grupie wiekowej uczniów gimnazjów w kategorii poezja

I nagroda - Zofia Przyprawa z Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie za wiersze Ósmy i Kot Schrödingera.

II nagroda - Maria Radkowska z Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie za wiersz EkspresjaKraju Stosów.

III nagroda - Urszula Bober z Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie za wiersz uwierz.

Wyróżnienie otrzymała Karina Machajska z Gimnazjum Katolickiego w Stalowej Woli za utwór Dlaczego.

W grupie wiekowej gimnazjalistów w kategorii proza

I nagroda - Kinga Budzyńska z Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie za utwór Blizny.

II nagroda - Jacek Wojnarowski z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie za utwór Inny świat.

III nagroda - Anna Szczurek z Publicznego Gimnazjum w Miejscu Piastowym za utwór Z biegu słów kilka.

Wyróżniono Zuzannę Gołąbek z Publicznego Gimnazjum w Przybówce za utwór Ostatnia podróż.

W grupie wiekowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych w kategorii poezja

I nagroda - Karolina Witkiewicz z Liceum Plastycznego w Krośnie za utwór Życie drzewa.

II nagroda - Justyna Kazanecka z Liceum Plastycznego w Krośnie za wiersze Impresje - Bieszczady I i Impresje - Bieszczady II.

III nagroda - Kinga Welz z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie za wiersz Miasto.

Wyróżnienie przyznano Żanecie Jaśkowiec z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie, autorce wiersza Nigdy nie...

W tejże grupie wiekowej w kategorii proza

I nagroda - Katarzyna Gładysz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie za utwór Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić.

II nagroda - Natalia Jedziniak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie za utwór Błękit nieba.

III nagroda - Karolina Bogacka z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida w Częstochowie za utwór Jureczek i śmierć.

Wyróżniono Mateusza Nędzę z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie za utwór Rzecz o wolności.

Przyznano również nagrody specjalne.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich nagrodziło Lidię Kasperkowicz z Gimnazjum w Posadzie Górnej za utwór Spotkanie w Krośnie, a nagrodę wręczyła jej Grażyna Ziembicka, przewodnicząca Zarządu Oddziału SBP w Krośnie.

Nagrodę Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej pani prezes Zarządu Głównego SMZK Wanda Belcik wręczyła Karolinie Łysikowskiej z Liceum Katolickiego w Krośnie za utwór Spacer po wspomnieniach.

Reprezentujaca Starostwo Powiatowe w Krośnie, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Teresa Kuźniar, nagrodziła Paulinę Brzozowską z Gimnazjum w Świerzowej Polskiej, Karolinę Bogacką z IX LO w Częstochowie i Karolinę Witkiewicz z Liceum Plastycznego w Krośnie.

Nagrodzone i wyróżnione prace opublikowane zostały w specjalnym numerze Krośnieńskich Zeszytów Bibliotecznych.

Prezydent Miasta Krosna oraz Naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym serdecznie pogratulowali wszystkim uczestnikom XVI edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego i życzyli im dalszych sukcesów.

Laureaci pierwszych nagród w poszczególnych grupach wiekowych i kategoriach przeczytali swoje utwory.

Rozstrzygnięcie konkursu uświetnione zostało koncertem Ewy Novel. Związana z krakowskim środowiskiem muzycznym artystka bluesowo-jazzowa, laureatka wielu nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych, występująca w bluesowym zespole Levi oraz duecie Novel&Wilk zaśpiewała dla zgromadzonej w Czytelni Głównej publiczności sześć znanych utworów popowych w nowym interesujących aranżacjach.

Jej koncert zakończył finał XVI Krośnieńskiego Konkursu Literackiego.

Poprawiono: czwartek, 28, kwiecień 2016 17:43

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony