Wspomnienia z podróży po Białorusi

10 grudnia 2015 roku w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyła się prelekcja dra Tadeusza Łopatkiewicza „Z podróży po Białorusi - refleksje i wspomnienia”.

Wycieczka po Białorusi zorganizowana została przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej i odbyła się 3-7 czerwca 2015 roku. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia zwiedzili: miasto Brześć i twierdzę brzeską, barokowy pałac w Skokach - gdzie urodził się Julian Ursyn Niemcewicz, Wołczyn - miejsce urodzenia i pochówku ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zobaczyli także: pałac Sapiehów w Różanie, muzeum Tadeusza Kościuszki w Kosowie Poleskim, zespół pałacowo-parkowy w Nieświeżu, zamek w Mirze oraz dawny folwark Mickiewiczów w Zaosiu. Na trasie podróży znalazły się też: Nowogródek i Stare Wasiliszki (gdzie znajduje się muzeum Czesława Niemena). Ostatnim punktem wycieczki było Grodno nad Niemnem.

Osoby zgromadzone w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki z zainteresowaniem wysłuchały wystąpienia dra Tadeusza Łopatkiewicza, który przygotował ciekawą prezentację fotograficzną i pokazywał zabytkowe obiekty, które znalazły się na trasie czerwcowej wycieczki. Mówił też o współczesnym życiu Białorusinów.

Tadeusz Łopatkiewicz po raz pierwszy pojechał na Białoruś w 2007 roku, z grupą słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu etnologii i kultury regionów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wycieczka zorganizowana w czerwcu br. dała mu możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc i zabytków po raz drugi.

W czasie prelekcji w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, prezentował przede wszystkim zdjęcia z ostatniej podróży, ale pokazywał też fotografie z 2007 roku. Mógł w ten sposób przedstawić zmiany, jakie w ciągu ostatnich ośmiu lat zaszły na Białorusi.

Uczestnicy spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece mogli też obejrzeć krótki, trzyminutowy film nakręcony przez Natalię Szczerbę, białoruską fotografkę, która w czerwcu br. towarzyszyła polskiej grupie podczas zwiedzania śródmieścia Brześcia, twierdzy brzeskiej, czy np. pałacu w Skokach.

Miłą niespodziankę przygotował krośnieński poeta i uczestnik wycieczki, Jan Belcik, który odczytał wiersz „Brześć”, napisany w czasie podróży po Białorusi. Wiersz opublikowany został w piętnastym almanachu poetyckim „Słowo o wielu twarzach”, wydanym przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (Krosno, 2015).

Spotkanie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

Poprawiono: czwartek, 28, kwiecień 2016 17:43

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony