Wystawa ikon Marka Sawczuka

9 grudnia 2015 roku w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy ikon Marka Sawczuka, artysty z Teodorówki koło Dukli.

Marek Sawczuk urodził się w 1970 roku na Śląsku. W 1991 roku uzyskał dyplom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym. Zajmuje się konserwacją antyków, a w wolnych chwilach - malarstwem i pisaniem ikon. Cały czas aktywnie tworzy, a jego ikony prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i zagranicą. Szereg jego prac znajduje się w zbiorach w Polsce, w Austrii, na Słowacji, na Ukrainie i na Węgrzech.

Z zamiłowania - od 1987 roku - zajmuje się karate kyokushin w Krośnie. Posiada tytuł mistrzowski 1 dan i prowadzi zajęcia z dziećmi w Dukli, Krempnej i Nowym Żmigrodzie. Jego pasją są również podróże. Miał przyjemność uczestniczyć w zajęciach z pisania ikon prowadzonych przez mnichów w greckich monastyrach.

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Marek Sawczuk prezentuje kilkanaście prac, o których w szkicu „Ex Oriente lux. Ikonopisanie Marka Sawczuka” Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:

W prezentowanych w Saloniku Artystycznym ikonach Marka Sawczuka odnajdziemy realizację wielu wymogów zawartych w licznie wydawanych w XV-XVI w. podlinnikach z gotowymi wzornikami w postaci luźnych kart lub książek. Ustawienie postaci, ich gesty, dobór barw, które podobnie jak słowa mają swoje znaczenie, reprezentują znane z ikonografii typy przedstawień Matki Bożej Czułej (Eleusa), odzianej w intensywnie czerwony maforion ozdobiony gwiazdami nad czołem i na ramionach oraz wizerunku Chrystusa na tle chusty (Mandylion), nawiązujący do nie ludzką ręką uczynionych przedstawień Jezusa. Oryginalnym rozwiązaniem jest stosowanie jako podłoży desek odzyskiwanych z zabytków podczas przeprowadzania zabiegów konserwatorskich.

Podczas wernisażu Marek Sawczuk prezentował zgromadzonym gościom dwustronnie zapisaną ikonę procesyjną, na której z jednej strony umieścił zwiastowanie Najświętszej Marii Pannie, z drugiej - ukoronowanie Matki Bożej. Artysta podkreślił też, że najbardziej fascynują go szesnastowieczne ikony starocerkiewne (wykonywane według ściśle określonych reguł), choć wśród jego prac znajdują się także „obrazy” przedstawiające św. Jana z Dukli czy św. Antoniego z Padwy.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli: Małgorzata Walaszczyk-Faryj, dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli, Aleksandra Żółkoś, kustosz Muzeum Historycznego-Pałac w Dukli, Zbigniew Gleń, dyrektor Liceum Plastycznego w Krośnie, Jan Drajewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Dukli, Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie. Obecni byli również przyjaciele i znajomi Marka Sawczuka oraz poeci i artyści, m.in. Krystyna Kulman, Magdalena Wyżykowska-Figura, Jan Belcik, Mirosław Kafel, Jerzy Figura. Licznie przybyła także młodzież z krośnieńskiego gimnazjum, pod opieką Urszuli Janowskiej, nauczyciela plastyki w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie.

Wystawa ikon Marka Sawczuka czynna będzie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej do 9 stycznia 2016 roku.

Poprawiono: sobota, 04, czerwiec 2016 13:15

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony