VI Konferencja dyrektorów bibliotek pełniących funkcje powiatowe w woj. podkarpackim

W dniach 1-2 października 2015 r. uczestniczyłam w VI Konferencji dyrektorów bibliotek publicznych, pełniących funkcje powiatowe na terenie woj. podkarpackiego. Corocznie organizatorami konferencji są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie oraz wybrana biblioteka powiatowa w woj. podkarpackim, w tym roku - Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie.

W latach ubiegłych konferencje odbyły się w Sanoku, Krośnie, Jaśle, Jarosławiu i Kolbuszowej.

Uczestników konferencji powitali: Stanisław Gwizdak - Burmistrz Miasta Łańcuta, Adam Krzysztoń - Starosta Łańcucki, Małgorzata Sońska - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie oraz Barbara Chmura - Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Temat przewodni tegorocznej konferencji to „Biblioteka - miejsce dla wszystkich”, a zatem referaty prezentowane podczas spotkania dotyczyły różnych aspektów działania bibliotek publicznych.

Referat wprowadzający „Biblioteka dla wszystkich: o praktykach kulturowych na nowo” zaprezentowała dr hab. Małgorzata Kisilowska z Instytutu Informacji i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Poniżej - skrót wystąpienia:

Zachowania kulturowe Polaków od dłuższego już czasu przestają „mieścić się” w ramach wskaźników tzw. uczestnictwa w kulturze, które od lat badane jest m.in. przez Główny Urząd Statystyczny. W 2014 opublikowano (R. Drozdowski, B. Fatyga, M. Filiciak, M. Krajewski, T. Szlendak, Praktyki kulturalne Polaków. Toruń 2014) wyniki badań, w których podjęto próbę dopasowania sposobu opisu praktyk kulturowych do dynamicznej rzeczywistości.

Współczesna kultura silnie ujawnia charakter relacyjny, odzwierciedla i generuje stosunki międzyludzkie, jest w znacznym stopniu zbiorowością nisz, opiera się na „imperatywie dzielenia się”. Wspomniane badanie dało respondentom możliwość opisania kultury na nowo, a mimo to wykazało trzy podstawowe obszary, identyfikowane przez Polaków z kulturą: obyczajowość i dobre wychowanie, religia i patriotyzm oraz silnie sprofesjonalizowane (artystyczne) formy twórczości.

Jednocześnie zachowania odbiorcze podlegają wpływom czynników życia codziennego, takich jak rozproszenie uwagi, rozdrobnienie czasu wolnego, uwspólnienie (usieciowienie) gustu, które przyczyniają się do zwiększenia popularności wydarzeń o charakterze „iwentowym” - zarówno wśród odbiorców, jak i organizatorów życia kulturalnego. Problemem pozostaje jednak poziom kompetencji kulturowych i faktycznej „konsumpcji” oferty, której kluczową zmienną - także jeśli chodzi o czytelnictwo i korzystanie z bibliotek publicznych - pozostaje edukacja. Tzw. „wszystkożerność kulturowa” jest - wbrew intuicji - zjawiskiem obecnym w wąskiej, lepiej wykształconej grupie społecznej.

Co z tego wynika dla bibliotek? Z jednej strony mamy - innymi sposobami nakreślony - obraz kontekstowy potrzeb użytkowników, z drugiej - nowe spojrzenie na klasyczne zadania biblioteczne: tworzenie miejsca sprzyjającego budowaniu relacji, publicznego dyskursu, pokonywania bariery braku wykształcenia i kompetencji kulturowych, przekazywania wartości - miejsca trzeciego / „mojego” miejsca dla każdego.

Uczestnicy konferencji wysłuchali następnie referatu Dagmary Barycz i Pauliny Falkiewicz, które omówiły „Pracę Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem z kultury”. Działając na rzecz wyrównywania szans niepełnosprawnych w dostępie do informacji i integracji kulturalnej, Dział realizuje przedsięwzięcia adresowane do różnych grup odbiorców (niepełnosprawni, seniorzy, więźniowie). Dział pełni jednocześnie funkcję ośrodka metodycznego dla bibliotek woj. śląskiego w zakresie czytelnictwa osób chorych i niepełnosprawnych oraz biblioterapii.

Również moja wypowiedź „Niepełnosprawni wśród książek w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej” dotyczyła różnorodnej działalności biblioteki na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych. Działania te realizowane są zarówno w placówkach KBP, jak i w miejscach, gdzie osoby niepełnosprawne spędzają czas, uczą się, uczestniczą w terapii lub rehabilitacji.

Obsługa osób niepełnosprawnych, głównie z dysfunkcją wzroku, jest głównym zadaniem Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego. Rodzaj udostępnianych tu zbiorów („książka mówiona” na kasetach magnetofonowych, audiobooki w różnych formatach zapisu, filmy DVD z funkcją audiodeskrypcji), specjalistycznego oprogramowania i sprzętu sprawia, że osoby niedowidzące i niewidome mogą swobodnie nie tylko korzystać z tekstów drukowanych i dokumentów elektronicznych, ale także przeglądać zasoby Internetu i samodzielnie redagować teksty, także pismem Braille’a.

W zakresie aktywizacji różnych grup osób zagrożonych wykluczeniem z życia kulturalnego KBP współpracuje z wieloma instytucjami i stowarzyszeniami. Dla podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową) organizuje zajęcia obejmujące głośne czytanie specjalnie dobieranych utworów, wyświetlanie filmów animowanych i wykonywanie prac plastycznych. Pensjonariusze Domu Opieki Społecznej uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach, realizowanych w formie pogadanki z prezentacją książek na omawiany temat, w cyklu „Łatwe i trudne tematy”, a dwa razy w roku - w okolicznościowych imprezach, podczas których recytują i czytają poezję, przygotowują krótkie inscenizacje, grają na instrumentach muzycznych, pokonując własne ograniczenia, wynikające z wieku i niepełnosprawności, oraz stres związany z występem przed publicznością. Podczas spotkań „Przystanek Biblioteka” podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy poznają zasady korzystania ze zbiorów, a także biorą udział w dyskusjach, prezentując swoje zainteresowania, uzdolnienia i pasje. W szpitalnym „Bajkowym Kąciku”, dzięki współpracy KBP ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół dzieci z Wadami Słuchu, odbywają się - oprócz głośnego czytania dzieciom - zabawy ruchowe przy muzyce, zajęcia logopedyczne, plastyczne i pokazy slajdów. Biblioteka prowadzi również zajęcia dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Spotkania z udziałem grup dzieci w wieku 12-14 lat łączą prezentacje książek z zabawą, grami i quizami. KBP jest także organizatorem wystaw twórczości plastycznej dzieci i młodzieży oraz seniorów - słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Kolejne referaty dotyczyły zagadnień związanych z hasłem konferencji w kontekście problematyki regionalnej. Wygłosili je: Małgorzata Zbroszczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowe - „Biblioteka miejscem aktywizacji mieszkańców wokół tradycji lokalnej na przykładzie MBP w Chrzanowie” oraz Andrzej Dominik Jagodziński, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej - „Regionalne zbiory cyfrowe: moda czy konieczność?

„Działalność Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przeciwko wykluczeniom” przedstawiła Barbara Chmura, Dyrektor WiMBP.

Materiał dotyczący sytuacji bibliotek publicznych na Podkarpaciu przedstawiła Lucyna Kloczkowska - kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

Uczestnicy konferencji w dyskusji poruszali ważne tematy dotyczące bibliotek publicznych w merytorycznym, jak i administracyjno-formalnym aspekcie ich funkcjonowania.

W nowym wystroju wnętrz po generalnym remoncie pomieszczeń bibliotecznych działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie na rzecz rozwoju społeczności lokalnej zaprezentowała Małgorzata Sońska, Dyrektor MBP.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia Muzeum - Zamku w Łańcucie oraz zapoznania się z księgozbiorem Biblioteki Zamkowej.

Corocznie podczas konferencji dyrektorów wręczane są nagrody w konkursie na najciekawsze wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek za rok ubiegły. Krośnieńska Biblioteka Publiczna uzyskała w 2014 roku II miejsce, natomiast - według ogłoszonych wyników - w tegorocznym konkursie KBP zdobyła 1 lokatę!

Poprawiono: czwartek, 08, październik 2015 13:31

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony