„Drewno” - start EkoPaki w Filii nr 4

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, ruszyła w Filii nr 4 KBP realizacja nowego programu edukacyjnego „EkoPaka - zamykamy obieg surowców”, celem którego jest przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z recyklingiem opakowań, popularyzacja idei zamkniętego obiegu surowców i kształtowanie postaw ekologicznych.

Cele te osiągane były poprzez rozmowy oraz gry i zabawy tematyczne, w oparciu o materiały przesłane przez organizatora Programu - INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli najmłodsi uczniowie z krośnieńskich szkół podstawowych nr 3 i nr 10, poświęcone było surowcowi, jakim jest drewno. Dzieci dowiedziały się, czym jest drewno, jak powstaje, do czego służy, jak można je wykorzystywać i co należy z nim robić, by jak najmniej szkodzić przyrodzie. Wiedząc, jak długo musi rosnąć drzewo, by można było wykonać z niego różne przedmioty, postanowiły wyhodować własne sadzonki i w doniczkach zasadziły nasiona grabu.

Zapoznały się także z książkami pokazującymi różne rodzaje drzew, poznały ich nazwy i rozpoznawały liście charakterystyczne dla każdego z nich. Wysłuchały wiersza pt. „Dąb” z książki „Dzień dobry drzewa” oraz zrelaksowały się przy zabawie ruchowej „Rośniemy jak drzewa”. Malując farbami megakolorowankę ”Las”, słuchały nagrań dźwięków lasu, a następnie, obrysowując z drewnianych szablonów kształty liści, wykonały na długich paskach papieru kolorowe dekory.

Na zasadzie skojarzeń dzieci potrafiły bezbłędnie dopasować do drewna zawody, takie jak: leśnik, drwal, stolarz, rzeźbiarz.

W rozmowie o przydatności i trwałości przedmiotów drewnianych dowiedziały się, co i jak można zrobić, by przedłużyć ich użytkowanie albo wykorzystać je w inny sposób. Padło wiele ciekawych pomysłów, takich jak np.: wykonanie z drewnianych łyżek teatrzyku kukiełkowego, naprawa zepsutych drewnianych zabawek, pomalowanie starego stołu.

Największą przyjemność sprawiły jednak dzieciom zabawy drewnianymi klockami. Na czas układały z nich wieżę, budowały zamki i inne budowle, tworzyły obrys leżącej sylwetki. Uczyły się bawić drewnianymi bączkami i rozegrały konkurs na najdłużej wirujący bączek.

Podsumowując spotkanie stwierdziły, że drewno jest wartościowym, bardzo potrzebnym i przyjaznym materiałem, trzeba więc nauczyć się je szanować. Na pamiątkę otrzymały symboliczne drewniane serca ze znaczkiem EkoPaki, które zabrały ze sobą z zamiarem przyozdobienia ich i zawieszenia w swoich klasach.

Poprawiono: piątek, 29, styczeń 2016 14:37

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony