„Dwa oblicza” - wystawa prac Renaty Pelczar i Beaty Szajny

8 lipca 2015 roku w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy prac Renaty Pelczar i Beaty Szajny.

Renata Pelczar jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Maluje głównie pejzaże i martwą naturę. Posługuje się techniką olejną, ale także akwarelą i pastelem. Wykonuje też rysunki ołówkiem. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach, m.in. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, w galerii Muzeum Miejskiego w Stropkovie na Słowacji. W 2004 r. otrzymała III nagrodę w przeglądzie twórczości organizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” w Krościenku Wyżnym. Natomiast cykl rysunków pt. „Zwierciadło” został w 2012 r. nominowany do nagrody Jerzego Panka za najlepszy dyplom roku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracuje w zespole redakcyjnym czasopisma „Prządki”, miesięcznika wydawanego przez Gminę Korczyna. Wykonuje ilustracje i pisze teksty poświęcone osobom utalentowanym artystycznie. Od 2013 r. jest członkiem Rady Programowej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Za swoją działalność społeczną i kulturalną uhonorowana została w 2005 r. medalem „Zasłużony działacz kultury”, nadanym przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Dąbrowskiego.

Renata Pelczar najchętniej swe inspiracje czerpie bezpośrednio z natury, która jest bogatym źródłem motywów, kształtów i kolorów. Jej obrazy to głównie martwe natury i pejzaże pełne swoistego klimatu. W pejzażu poszukuje pewnej dozy magii, stara się przedstawić grozę nieokiełznanej natury. Pragnie, by w jej przedstawieniach przyroda przestała być tylko tłem ludzkich działań, a stała się ich głównym bohaterem. Stara się uchwycić to, co trudne do zauważenia i zarejestrowania, szczególnie jeśli chodzi o ulotność zjawiska odbicia światła na ruchliwej płaszczyźnie lustra wody czy naturę widzianą i odczuwaną w różnych warunkach atmosferycznych. Zarówno w malarstwie, jak i w rysunku próbuje odnaleźć zależności pomiędzy światłem, kształtem, kolorem i fakturą formy, w których doszukuje się pięknych przejawów harmonii i porządku.

Beata Szajna ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jej ulubione techniki malarskie to: olej, akwarela i pastel. Rysunki wykonuje ołówkiem. Za akwarele dwukrotnie otrzymała III nagrodę w XVI i XVII Międzywojewódzkim Konkursie Akwareli im. Mariana Strońskiego „Ściana Wschodnia” w Rzeszowie. Brała udział w wielu wystawach, swoje prace prezentowała m.in. w Galerii Miejskiej w Rzeszowie, w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, w restauracji Royal Hall w Krośnie i w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iwoniczu-Zdroju.

Beata Szajna w swej twórczości szuka inspiracji w świecie przyrody, jej naturalnej ekspresji i bogactwie form. Połączenie koloru, przejrzystości i światła określa materialność i niematerialność otaczającego świata. Niewyczerpane bogactwo przyrody sprawia, że artystka w nieskończoność czerpie z niej nowe pomysły, odkrywa świeże palety barw, dostrzega ulotność chwili i w artystyczny sposób zatrzymuje je w swoich obrazach.

Na wystawie w Saloniku Artystycznym Renata Pelczar prezentuje kilkanaście prac, m.in. cykl „Magia kontrastów” - wykonany w technice mieszanej: pastelu suchego i tłustego, na białym kartonie o formacie 100x70 cm. Inspiracją do powstania cyklu była fascynacja artystki malarstwem pejzażowym takich artystów jak: Jan Stanisławski, Wojciech Weiss i Vincent van Gogh (…). Równie ważnym motywem powstania serii rysunków była sama natura w wyjątkowej zimowej szacie, widziana i odczuwana w różnych warunkach atmosferycznych (…).

Natomiast Beata Szajna pokazuje akwarele oraz prace z cyklu „Zatrzymane barwy” - malowane ze swobodą i temperamentem, utrzymane na pograniczu abstrakcji pejzaże, które zwracają uwagę niezwykłością kolorystyczną.

W czasie wernisażu o pracach Renaty Pelczar i Beaty Szajny mówił artysta plastyk, pracownik BWA w Krośnie - Marek Burdzy, który pogratulował artystkom talentu i życzył dalszych sukcesów artystycznych.

Podczas otwarcia wystawy prezentowane były też szklane kolekcje, które zaprojektowała Beata Szajna. Artystka od kilkunastu lat pracuje jako projektantka w Krośnieńskich Hutach Szkła. Jej szklane dzieła wystawiane były na wielu ekspozycjach krajowych i zagranicznych. Były też wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Beata Szajna otrzymała m.in. nagrodę Złote Ville 2014 w kategorii szkło dekoracyjne za linię trzech wazonów „Moly” i wyróżnienie Dobry Design 2015 za karafkę z kolekcji „Vinoteca”.

Miłym akcentem muzycznym był występ Adriana Szajny, syna Beaty Szajny. A. Szajna jest saksofonistą w Orkiestrze Wojskowej w Elblągu. Podczas wernisażu grał utwory jazzowe: „Billie’s Bounce” Ch. Parkera i „Blue Bossa” K. Dorhama.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli: Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystki Rady Miasta Krosna, Adam Przybysz, członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Obecni byli również krośnieńscy artyści, miłośnicy sztuki oraz przyjaciele i znajomi artystek.

Wystawa prac Renaty Pelczar i Beaty Szajny czynna będzie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej do 5 września br.

Poprawiono: czwartek, 14, styczeń 2016 18:39

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony