,,Dzielimy się wiedzą” - spotkania z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy

Od początku roku 2015, w Filii Nr 4 odbyły się kolejne spotkania w stałym cyklu „Przystanek Biblioteka”. Sześć spotkań - począwszy od stycznia do czerwca - było okazją, by posłuchać, a także podzielić się swoją wiedzą, na różne tematy przygotowywane dla nich, w oparciu o książki. Uczestnicy w czasie zajęć, słuchali pogadanek, brali udział w dyskusjach, poznawali księgozbiór, wyszukiwali samodzielnie interesujące ich książki, a także na jednym ze spotkań wykazali też swoje umiejętności plastyczne, mieli też możliwość pracy twórczej, układali  m.in. wiersze, rymowanki, hasła, slogany.

Na styczniowym spotkaniu zatytułowanym „Kontrowersyjny i tajemniczy” w oparciu o książkę E. A. Banach ,,Historia o Nikiforze”, mówiliśmy o tym ulicznym artyście naiwnym, który szedł drogą niezrozumienia i odrzucenia, całe życie poświęcając misji malowania, co było sensem jego trudnego życia, a także formą porozumienia z otoczeniem. Uwieczniał piękno ukochanej Krynicy, miejsca -  bez którego żyć nie potrafił. Mówiliśmy o jego malarstwie prymitywnym, bo tak bywa postrzegane, o tym jak je odbierać, dyskutowaliśmy o filmie i roli Krystyny Feldman, która zagrała Nikifora, także o tym czy mieszkańcy Krynicy są dumni z tej nietuzinkowej osoby, którą kiedyś pogardzali i nie rozumieli.

Trochę wiedzy z historii  dawnej i obecnej sztuki kabaretowej dostarczyło spotkanie w lutym. Nosiło tytuł „Z kabaretowej sceny”, a przygotowane zostało na podstawie książki J. Kiec ,,W kabarecie”. Omawialiśmy wiele różnorodnych form kabaretowych m.in.: kabaret klasyczny, abstrakcyjny, polityczny, stand-up,  improwizacje i piosenkę kabaretową, mówiliśmy o języku kabaretowym, relacjach aktor - widz, adrenalinie na scenie podczas występów, o tym czy każdy może zostać kabareciarzem, jakie musi mieć predyspozycje, by ten zawód wysokiego ryzyka wykonywać. Ponadto rozmawialiśmy o roli kobiet w kabaretach, o ulubionych formacjach kabaretowych, o tym czy lubimy kabarety i czy lubimy śmiać się z siebie, i czy na pewno kabaret jest sztuką. Quiz ze znajomości tego tematu wypadł bardzo dobrze.

„O przyjaźni w życiu człowieka” rozmawialiśmy na spotkaniu marcowym, przygotowanym w oparciu o książkę S. Kaczmarka „Rozważania o życiu ludzkim” oraz inne pozycje psychologiczne. Temat ten wymagał myślenia, wyrażania swojego zdania, a więc bardzo czynnego udziału w zajęciach. Zastanawialiśmy się nad rozumieniem pojęcia przyjaźni, tej prawdziwej i toksycznej, dlaczego powinniśmy jej szukać, czy jest iluzją, czy istnieje recepta na przyjaźń, o zaufaniu do przyjaciela, o sztuce kompromisu, i czy w obecnych czasach rywalizacji między ludźmi, jest dla niej miejsce. Uczestnicy spotkania dzielili się swoim zdaniem, mówiąc co oznacza dla nich przyjaźń, że dla każdego jest czymś innym, i co tak naprawdę jest w niej ważne. Poruszenie tego zagadnienia, było okazją do bliższego poznania siebie nawzajem.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w kwietniu, odbyło się spotkanie zatytułowane „O świętym Jerzym, książkach i różach’’. Uczestnicy poznali genezę tego święta książki, usłyszeli legendę i poznali prawdziwe życie świętego Jerzego, w oparciu o „Żywoty świętych’’. Rozmawialiśmy również o roli książki, o tym jak potrafi zmieniać naszą rzeczywistość i o tych najważniejszych, ulubionych książkach w ich życiu. Ponadto wyszukiwali w księgozbiorze interesujące ich pozycje, a także te związane z poleceniami. Tworzyli z krepiny symboliczne, czerwone róże, dzieląc się również różnymi sposobami ich wykonania.

„Księgi cenniejsze od złota” to tytuł majowego spotkania, które odbyło się  w Tygodniu Bibliotek, a do którego inspiracją była ,,Księga kultury polskiej’’. Mówiliśmy o dawnych księgach średniowiecznych, roli jaką spełniały, dlaczego były tak cenne, jak powstawały, o sposobach ich przechowywania, o cennych zabytkach języka polskiego: bibliach, psałterzach, kazaniach, pieśniach, m.in. Bogurodzicy, której nagrania słuchaliśmy. Uczestnicy spotkania z ciekawością wysłuchali również opowieści o średniowiecznych bibliotekach. Nie zabrakło też refleksji nad współczesną literaturą i biblioteką, a swoje spostrzeżenia wyrazili w formie pisemnej tworząc wiersze.

Czerwcowe Dni Krosna zaakcentowane zostały spotkaniem „Krosno w legendach i poezji”. Uczestnicy spotkania poznali nieznane im legendy krośnieńskie, zaczerpnięte z książki J. Tulika „Legendy. Krosno i okolice”. Usłyszeli zatem o miłości pod pręgierzem, o Pani Krosna - Matce Bożej Murkowej, historię związaną z dębami i kościołem św. Wojciecha, o trzech kasztelankach, o krośnieńskich dzwonach. Natomiast słuchający podzielili się znajomością popularnych legend: o Annie i Stanisławie Oświęcimach oraz Prządkach. Czytaliśmy również wiersze A. Filepowicza z tomiku „Moja ziemia krośnieńska’’. W czasie rozmowy wyjaśnialiśmy wiele rozbieżności, jak to bywa w przypadku legend.

Uczestnictwo w spotkaniach w bibliotece, jest czerpaniem wiedzy z książek, ale też okazją do podzielenia się nią. Spotkania sprzyjają otwartości, umiejętności wyrażania własnego zdania, dodawania pewności siebie, wpływają także na wzajemne relacje, a więc są z korzyścią dla wszystkich, którzy w nich uczestniczą.

Poprawiono: wtorek, 07, lipiec 2015 17:42

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony