„Taki pejzaż” - malarstwo Iwony Jankowskiej-Kozak

10 czerwca 2015 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Iwony Jankowskiej-Kozak.

Iwona Jankowska-Kozak ur. w 1969 r. w Krośnie. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Od 2008 r. należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Uczestniczyła w międzynarodowym projekcie „Sztuka bez granic”. Prowadziła warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży w ramach projektów „Nasza przeszłość jest naszą przyszłością”, „Sztuka młodego człowieka”. Jest współorganizatorką międzynarodowych plenerów malarskich w Kotani. W latach 2000-2013 wzięła udział w około 100 wystawach zbiorowych. Jest laureatką konkursów akwareli organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Otrzymała też wiele innych nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę w Przeglądzie Malarstwa (WDK Rzeszów, 2005), III nagrodę w 22. Przeglądzie Plastyki (KDK Krosno, 2006) oraz wyróżnienie w 11. Biennale Plastyki Krośnieńskiej (BWA Krosno, 2010). Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą.

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki artystka prezentuje blisko 30 obrazów. Podczas wernisażu mówiła:

Na obecnej wystawie pokazuję moje najnowsze prace, których tematem jest pejzaż. Jeden temat można malować na wiele sposobów, które zależą od emocji i nastroju artysty, także od pory dnia (...). Malowanie jest bardzo ważne w moim życiu i daje mi siłę na każdy następny dzień.

Stanisław Wójtowicz w szkicu „Wierzba u wody i inne opowieści. Wystawa malarstwa krajobrazowego Iwony Jankowskiej-Kozak” o pracach prezentowanych w Saloniku Artystycznym pisze m.in.:

Iwona Jankowska-Kozak nie naśladuje żadnego z wielkich i uznanych mistrzów. Inspiracją jej malarstwa są zmieniające się porami roku krajobrazy Bóbrki i okolic z kościelną wieżą, chatami krytymi strzechą, mozaika pól poprzecinanych miedzami, kwitnące łąki, leśne uroczyska. To widoki, które najmocniej kształtują pierwotny - także nasz - stosunek do piękna. W twórczości Iwony Jankowskiej-Kozak jest on bardzo osobisty, naznaczony emocjami.

Skromną i cichą bohaterką wielu prezentowanych obrazów jest wierzba, królowa polskiego krajobrazu, silnie obecna w naszej literaturze, malarstwie i fotografii. To „polskie drzewo” ma bogatą symbolikę, sięgającą mitologii sumeryjskiej.

Wierzba była strażniczką i bramą zaświatów, drzewem granicznym między żywiołami ziemi i wody oraz piekłem i niebem, stąd jej mroczna renoma jako groźnego drzewa magii i czarów. Fascynowała niezwykła żywotność wierzby, dziwaczne kształty, świecące próchno i nadzwyczajna giętkość gałęzi. Z racji bogactwa form łatwo było wierzbę antropomorfizować, demonizować i ubóstwiać. Warto pamiętać o tym patrząc na pochylone nad polną drogą czy lustrem wody wierzby na obrazach Iwony Jankowskiej-Kozak.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyła Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Obecni byli też miłośnicy sztuki, artyści i poeci, m.in. Anna Bazan, Magdalena Wyżykowska-Figura, Anna Munia, Aleksandra Ciepielowska-Tabisz, Teresa Komornicka, Zdzisław Gil i Jan Belcik.

Wystawa malarstwa Iwony Jankowskiej-Kozak czynna będzie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki do 4 lipca br.

Poprawiono: czwartek, 11, czerwiec 2015 12:13

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony