XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Wybieram Bibliotekę” w Filii nr 4

Tydzień Bibliotek, to stały już okres promocji czytelnictwa i bibliotek, mający głównie na celu zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Przychodzący w tym czasie do Filii nr 4 czytelnicy, tak starsi jak i młodsi, „Wybrali Bibliotekę”, zachęceni różnorodną ofertą imprez czytelniczych.

Cykl okolicznościowych działań rozpoczęło spotkanie autorskie Agnieszki Gil, zorganizowane w ramach DKK ”Wtajemniczeni”, w którym uczestniczyli nie tylko klubowicze, ale także młodzież ze szkół podstawowych nr 3 i nr 10. Autorce towarzyszyła pani Małgorzata Augustyn - koordynator DKK z Rzeszowa.

Agnieszka Gil jest pisarką i blogerką, autorką poczytnych książek dla młodzieży, np. „Dziki szczaw”, „Herbata z jaśminem” oraz książki dla dorosłych „Układ nerwowy”. Swoje spotkanie w naszej bibliotece autorka rozpoczęła zabawą w odgadywanie tytułów książek za pomocą gestów, a później, próbując zachęcić uczestników do czytania swoich książek, w ciekawy sposób omawiała je i czytała wybrane z nich fragmenty. W swobodnej rozmowie pobudziła zebraną młodzież do działań twórczych, nadając początek wymyślonej historii o pewnym perkusiście, który... i tu zdania dopowiadały dzieci, tworząc zakończenie. W trakcie spotkania pani Agnieszka odpowiadała na liczne pytania, a na zakończenie, podpisywała książki.

Dla młodzieży interesującej się fotografią i filmem przygotowane zostały warsztaty filmowe „Spotkanie z animacją”, polegające na zapoznaniu dzieci z techniką filmową, złożonym procesem animacji poklatkowej i wykonaniu krótkiej etiudy filmowej „Fantastyczne postacie zwiedzają Krosno”. Warsztaty prowadzili Marta i Cezary Skroccy, pomysłodawcy i organizatorzy Festiwalu Animacji Teatralnej i Filmowej, działający w Stowarzyszeniu Lokomotywa. Uczestnicy warsztatów animacji filmowej w Filii nr 4 nie tylko dowiedzieli się, jak to się dzieje, że nieruchome przedmioty zaczynają poruszać się w kadrze, ale przede wszystkim mieli okazję popracować w grupach na swoich planach filmowych, posługując się profesjonalnymi aparatami cyfrowymi, które pozwoliły im „ożywiać” postacie; w tym przypadku były nimi baśniowe krasnoludki, które wędrowały po urokliwych zakątkach Krosna. W praktyce przekonali się jak trudną i żmudną pracą jest animacja - uzyskanie złudzenia ruchu i jakie umiejętności trzeba posiadać, by nagrać odpowiedni podkład muzyczny i dialogi. Przy tworzeniu swoich filmów dzieci wykazały się dużą inicjatywą, pomysłowością, umiejętnościami plastycznymi i aktorskimi, czego efekty będzie można w niedługim czasie zobaczyć na YouTube.

Uroczystego charakteru obchodom Tygodnia Bibliotek w Filii nr 4 nadał konkurs recytatorski wierszy Izabelli Klebańskiej „Wirtuoz recytacji”, w którym zaprezentowali się uczniowie klas trzecich z krośnieńskich szkół podstawowych nr 3, nr 8 i nr 10. Recytujący wykazali się doskonałym przygotowaniem. Świetnie opanowali pamięciowo długie i trudne teksty, popisali się także pomysłowością w interpretacjach i przebraniach. Jury wyłoniło jednego laureata - Nikolę Kasprzycką ze Szkoły Podstawowej nr 3, która będzie startowała w drugim etapie tego konkursu, w czasie XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz wyróżniło Julię Leszczewską (Szkoła Podstawowa nr 10) i Konstancję Okarmus (Szkoła Podstawowa nr 8).

W tym okresie Filię nr 4, jako miejsce miłego spędzenia wolnego czasu, wybrali także rodzice, terapeuci oraz dzieci ze szpitalnego „Bajkowego kącika”. Wszyscy wspólnie obejrzeli specjalnie przygotowaną na tę okoliczność inscenizację kukiełkową „Bajka o niegroźnym smoku” oraz zespołowo rozegrali grę planszową „Z zagadką do mety”. Natomiast dwa dni później tę samą inscenizację obejrzały przedszkolaki z Przedszkola nr 2 podczas uroczystego spotkania „Świętuje biblioteka, świętują czytelnicy”.

„Biblioteka zawsze w zasięgu ręki” to temat lekcji bibliotecznej dla klasy V Szkoły Podstawowej nr 3, podczas której uczniowie mieli okazję szczegółowo poznać stronę internetową Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Dowiedzieli się, że oprócz korzystania z własnego konta czytelniczego (zamawianie, rezerwacja i prolongata książek), można także dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach mających miejsce w bibliotece, co skrywają zakładki: Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa, Krośnieńska Baza Informacji Regionalnej, Academica oraz IBUK libra. Poznaną wiedzę weryfikowali sobie samodzielnie, przeszukując zawartość strony.

Ostatnią propozycją dla młodych czytelników w Tygodniu Bibliotek była dyskusja w DKK ”Wtajemniczeni”, kanwą której była wcześniej przeczytana przez klubowiczów książka „Niechciana” Barbary Kosmowskiej. Autorka ukazała poważny problem, jakim jest przypadkowa ciąży nastolatki, która pozbawiona wsparcia rodziny i przyjaciół, zostaje ze swoim problemem sama, gubi się i jest przerażona. Pozycja ta zrobiła duże wrażenie na klubowiczach i bardzo im się podobała. W dyskusji dziewczynki przyznały, że książka jest mądra, wartościowa, traktująca nastoletniego czytelnika poważnie, bo i problem w niej zawarty jest poważny.

Dla dorosłych czytelników, w Tygodniu Bibliotek, przygotowane zostało spotkanie, na którym można było się dowiedzieć, jak powstawały średniowieczne księgi, dlaczego były tak cenne, w jaki sposób je przechowywano i chroniono. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, bo oni byli głównymi odbiorcami tego spotkania, usłyszeli także o pierwszych bibliotekach klasztornych, o zabytkach języka polskiego i najstarszej pieśni religijnej „Bogurodzica”. W czasie tego spotkania nie zabrakło również refleksji nad współczesną literaturą i rolą książki w życiu człowieka. Mówiono także dużo o bibliotece i jej znaczeniu, próbując swoje spostrzeżenia zawrzeć w krótkiej notatce pisemnej, bądź wierszu. Oto jeden z wierszy dla przykładu:

Biblioteka jest skarbnicą, z której każdy czerpać może
Ważne, by ochota była,
A umysł będzie jak morze!

Poprawiono: środa, 20, maj 2015 23:32

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony