Tydzień Bibliotek w Oddziale dla Dzieci

Tydzień Bibliotek każdego roku trwa od 8 do 15 maja, jednak przygotowania do tych niezwykłych dni rozpoczynają się co najmniej miesiąc wcześniej. Tak było i w tym roku. Bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci razem z koleżankami z innych działów rozpoczęły prace od zebrań organizacyjnych, na których ustaliły program „Nocy w bibliotece”. Tegoroczna nosiła tytuł „Noc na Dzikim Zachodzie”. Wybrano gry i zabawy, muzykę, choreografię do tańców z dziećmi, rozpoczęto ćwiczenia i przygotowywano dekoracje. Nocy w bibliotece(8 maja) towarzyszyły wystawy książek, np. „Śladami Indian”, wystawka fotografii „Indianie w świecie sztuki” oraz wystawa prac plastycznych wykonanych przez ilustratorów w czasie spotkań autorskich, które odbyły się w Oddziale, która nosiła tytuł „Ilustratorzy dzieciom : Łukasz Zabdyr i Paweł Wakuła”.

„Noc na Dzikim Zachodzie” poprzedził spektakl „Wars i Sawa” teatru „Art-Re” z Krakowa, na który przybyły licznie przedszkolaki z rodzicami. Po imprezie teatralnej, gdy starsze dzieci przygotowywały się do dalszych zabaw, najmłodsi odwiedzili wypożyczalnie i czytelnię. Jedni korzystali z wypożyczeń, inni oglądali nasz księgozbiór, a część maluchów korzystająca z zajęć bibliotecznych z dumą pokazywała bliskim ulubione bajki z Kącika Malucha. Za namową pociech rodzice zapisywali ich do biblioteki, a ci, którzy już byli czytelnikami, chętnie zwiększali limit wypożyczania książek na tzw. VIP-owski (10 woluminów). Tymczasem po zajęciach plastycznych, gdzie powstały indiańskie przebrania dla uczestników nocnych harców, czytelnia Oddziału zamieniła się w salę taneczną, w której odbywała się nauka tańca poszczególnych grup. Zabawy trwały do 24:00.

11 maja wszyscy bibliotekarze uczestniczyli w wykładzie „Biblioteka przyjazna młodzieży - jak zachęcić młodych ludzi do korzystania z oferty i usług bibliotek” wygłoszonego przez dr Justynę Jasiewicz.

12 maja Oddział dla Dzieci wypełniły głosy czterolatków z grupy „Misiów” z Miejskiego Przedszkola nr 5, które przyszły na zajęcia animacyjne z cyklu „Bajkowy rok”. W Magicznej Skrytce znalazły książkę Pauline Bourgeois „Franklin i książka z biblioteki”. Przedstawiona w niej historia o zagubionej w trakcie zabawy książce stała się pretekstem do rozmowy o jej poszanowaniu. Nie zabrakło zabaw ruchowych, zagadek i malowania kolorowanki z Franklinem.

13 maja w czytelni odbył się I etap konkursu recytatorskiego dla klas III szkół podstawowych pt. „Wirtuoz recytacji wierszy Izabelli Klebańskiej”. Uczestniczyli w nim uczniowie ze szkół podstawowych nr 4 i 14. Dzieci zaprezentowały m. in. utwory: „Jamnik i puzon”, „Mól meloman”, „Słowik i flet piccolo”, „Sówka i altówka”, „Zebra i klawiatura”. Każdy recytator przebrał się za postać występującą w przedstawianym wierszu, przez co rywalizacja stała się jeszcze ciekawsza, ponieważ ubiegano się nie tylko o występ w finale konkursu, który odbędzie się 3 czerwca, ale też o nagrodę za najoryginalniejszy strój. Finalistką została Weronika Ziobro (Szkoła Podstawowa nr 4), a ponadto wyróżniono Maję Łukowską (Szkoła Podstawowa nr 14) i Dominikę Kozub (Szkoła Podstawowa nr 4),natomiast nagrodę specjalną za najciekawszy strój otrzymała Milena Misiewicz (Szkoła Podstawowa nr 4).

14 maja z czytelnikami spotkała się Beata Kołodziej, która opowiedziała im o swojej pracy twórczej. Najwięcej uwagi poświęciła prezentacji bestsellerowi, trylogii „Solilandia”. Opowiadała też o najnowszych książkach, które ukazały się w ostatnim czasie i można było je nabyć po spotkaniu, a także otrzymać autograf od autorki. Tego samego dnia bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci odwiedziły przedszkolaki z Prywatnego Przedszkola „Tęczowa Kraina”, aby przeczytać czterolatkom bajeczkę „Bałagan w bibliotece” napisaną przez Kamila Polaka, a pięciolatkom - „Franklina i książkę z biblioteki” Pauline Bourgeois, a także by porozmawiać z tymi ostatnimi o poszanowaniu książek. Po południu natomiast spotkały się z dziećmi uczestniczącymi w zajęciach „Czytanie w plenerze” w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Ogródku Jordanowskim, aby przeczytać im fragmenty powieści Ewy Nowak „Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska”. Wcześniej wysłuchały informacji o „Tygodniu bibliotek” i haśle „Wybieram bibliotekę!”, które przyświecało tym dniom, a potem wzięły udział w quizie na temat czytanej powieści.

15 maja czytelnię odwiedziły trzylatki, grupa „Smerfy” z Miejskiego Przedszkola nr 5. Wzięły udział w zajęciach animacyjnych z cyklu „W Bajeczkowie”. Tym razem wysłuchały wiersza Wiesława Drabika „Korowód bajek” o niezwykłym zdarzeniu, które miało miejsce, gdy spadła półka z książkami, na skutek tego z każdej bajeczki jej postacie wpadły do innych i powstał niezwykły galimatias. Rozbawione dzieci natychmiast powkładały je na właściwe miejsca. Zachwycone psotami bohaterów z przeczytanej książeczki wzięły udział w zabawie, jaką zaproponował Herve Tullet w książce „Naciśnij mnie”. Zaciekawione maluszki przyciskały kolorowe kropeczki, które na każdej stronie proponowały inną zabawę. Gdy już wszystkie wzięły w niej udział, zaproponowano im następną niespodziankę. Otwierając bajeczkę Roberta Romanowicza „Mali opowiadacze” na każdej stronie znajdowali ilustracje i początek nowej historyjki, której treść wymyślały same. Rozbawione i roześmiane z radością pomalowały postacie z bajek na otrzymanych kolorowankach.

Dzięki wizytom naszych dziecięcych przyjaciół był to wspaniały tydzień.

Poprawiono: wtorek, 26, maj 2015 16:30

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony