Wystawa malarstwa i rysunku Małgorzaty Wojnar

13 maja 2015 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbyło się otwarcie wystawy prac Małgorzaty Wojnar, artystki z Krosna.

Małgorzata Wojnar urodziła się w 1956 r. w Krośnie. Z wykształcenia jest historykiem, pracowała jako nauczyciel historii. Rysunkiem i malarstwem interesowała się od dziecka, jednak dopiero w 2007 r. rozpoczęła naukę w Otwartej Pracowni RCKP w Krośnie, pod kierunkiem artysty plastyka Niny Rostkowskiej. Posługuje się głównie techniką akrylową. Maluje architekturę sakralną i drewniane budownictwo ludowe. Tematami jej prac są też pejzaże i portrety. Swoje obrazy prezentowała podczas wystaw zbiorowych (Krosno, Iwonicz-Zdrój, Sanok, Rzeszów). Miała też dwie wystawy indywidualne, w 2012 r. w Galerii Pomarańczowej RCKP w Krośnie, a w 2013 r. w Dworze Kombornia Hotel&Spa. Uczestniczyła w międzynarodowych plenerach malarskich (m. in. w Krempnej i w Sanoku) oraz w ważnych wydarzeniach kulturalnych Krosna (Jarmark Krośnieński, Karpackie Klimaty). Dwukrotnie wyróżniona została podczas Wojewódzkiej Wystawy Malarstwa Nieprofesjonalnego w Rzeszowie (w 2011 r. doceniona została za akryl „Skansen w Sanoku”, w 2013 r. otrzymała wyróżnienie za obraz „Kapliczka w Magurskim Parku Narodowym”). Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Krośnie, Krakowie, Nowym Sączu, Wrocławiu i Toruniu.

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Małgorzata Wojnar prezentuje kilkadziesiąt prac, o których w szkicu „Spośród wielu dróg wybrać i podążać własną. Malarstwo Małgorzaty Wojnar” Stanisław Wójtowicz pisze m. in.:

Dwadzieścia dziewięć obrazów i dwie plansze rysunków to najnowsze prace Małgorzaty Wojnar. Podobieństwo tematyki i stylu pozwala łączyć je w grupy, nazywane przez autorkę „rodzinami”.

Nie bez powodu techniką stosowaną przez Małgorzatę Wojnar jest akryl. Technika akrylowa, alternatywna do malarstwa olejnego i akwareli, umożliwia pełne mieszanie kolorów i dokonywanie retuszy. Nie daje wprawdzie swobody w nadawaniu obrazom faktury, jednak można za jej pomocą uzyskiwać wrażenie przenikania się barw i efekty przestrzenne.

Zastosowanie farb akrylowych stwarza więc wiele możliwości do eksperymentowania, a tego w swojej twórczości Małgorzata Wojnar nie unika. Wypowiadając się z uznaniem i wdzięcznością o Ninie Rostkowskiej, swojej „nauczycielce” malarstwa w Otwartej Pracowni RCKP, doskonale rozumie, że mistrz może wskazać drogę, ale przebyć musi ją sama. Jest również pierwszym odbiorcą własnego dzieła i musi decydować, kiedy jest ono skończone.

Niezależnie od stylu, technik i warsztatu, obrazy Małgorzaty Wojnar odkrywają urodę miejsc szczególnych: magurski krajobraz z opuszczoną kapliczką, zrujnowane wiatraki dźwigające rozety nieruchomych skrzydeł, wspinające się na pagórki Jaśliska czy urokliwe Saint Ursonne. Wydaje się, że jedynymi gośćmi są tam wiatr lub wierna para gołębi...

Podczas otwarcia wystawy Małgorzata Wojnar mówiła m. in. o swojej drodze twórczej:

Jestem malarzem poszukującym, nie znalazłam jeszcze własnej ścieżki, bawię się kolorami i eksperymentuję. Na początku mojej drogi twórczej malowałam kościółki i cerkwie, teraz idę w kierunku pejzażu (...).

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyła Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Obecni byli też miłośnicy sztuki, artyści i poeci (Magdalena Wyżykowska-Figura, Urszula Janowska, Anna Munia, Lucyna Domaradzka, Małgorzata Adamkowska, Małgorzata Patronik, Aleksandra Ciepielowska-Tabisz, Krystyna Kulman, Jerzy Figura, Sławomir Walencik i in.) oraz przyjaciele i znajomi Małgorzaty Wojnar.

Wystawa malarstwa i rysunku Małgorzaty Wojnar czynna będzie w Saloniku Artystycznym Biblioteki do 3 czerwca br.

Poprawiono: czwartek, 14, maj 2015 14:05

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony