Biblioteka przyjazna młodzieży… Wykład dr Justyny Jasiewicz

W jaki sposób kształtować ofertę biblioteki, żeby była atrakcyjna dla młodzieży; jak zmieniać wnętrze i sposób komunikacji, żeby młodzi ludzie chcieli traktować bibliotekę jako miejsce do spędzania wolnego czasu i rozwijania własnych zainteresowań; a przede wszystkim jak wykorzystywać nowe technologie do zachęcenia młodych osób do świadomego korzystania z dostępnych zasobów cyfrowych - to tylko niektóre tematy, które w swoim wystąpieniu, skierowanym głównie do bibliotekarzy z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek gminnych powiatu krośnieńskiego, poruszyła dr Justyna Jasiewicz - pracownik Zakładu Bibliotekoznawstwa IINiSB Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład - zorganizowany przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną - odbył się 11 maja 2015 r. w Czytelni Głównej KBP i był okazją do spotkania bibliotekarzy z okazji ich corocznego święta, ale także do refleksji nad kierunkiem zmian współczesnej biblioteki.

Życzenia bibliotekarzom złożyła dyrektor KBP Teresa Leśniak.

Jak pokazują badania, biblioteki przestają być postrzegane jako wypożyczalnie książek, ale stają się przede wszystkim miejscem, w którym można się spotkać, porozmawiać, spędzić wolny czas, rozwijać swoje zainteresowania.

J. Jasiewicz podkreślała jak ważne jest, aby biblioteka postrzegana była jako „trzecie miejsce” czyli tętniące życiem centrum społeczności lokalnej, forum wymiany myśli, poglądów, miejsce spotkań, przestrzeń rozwijania nieformalnych kontaktów...

Aby zachęcić młodych ludzi do korzystania z oferty biblioteki, niezwykle istotne jest, jak mówiła, zapewnienie odpowiednich usług czyli m.in. stworzenie w bibliotece miejsca spotkań z innymi ludźmi i kulturą, spotkań klubów dyskusyjnych, a także realizowanie rozmaitych form aktywizacji: cyfrowej, obywatelskiej i czytelniczej. Nie mniej ważne wydaje się odpowiednie zaaranżowanie wnętrz, w których ci ludzie mieliby spędzać czas, ale także odpowiednie zbiory i sprzęt.

J. Jasiewicz mówiła o „dekalogu” pracy z młodym użytkownikiem wymieniając: dostępność, szacunek, brak oceniania, znajomość młodzieży, cierpliwość, poczucie humoru, entuzjazm, energię i zaangażowanie w sprawy młodzieży.

To niewątpliwie wskazówki, z których warto skorzystać szukając sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie tej grupy użytkowników w bibliotekach.

Dr Justyna Jasiewicz zajmuje się problematyką kompetencji informacyjnych młodzieży, społecznymi konsekwencjami korzystania z Internetu oraz przemianami mediów masowych w perspektywie rozwoju ICT. Jest autorką publikacji „Kompetencje informacyjne młodzieży” (Warszawa, 2012) oraz współautorką pracy „Informacja zdrowotna. Oczekiwania i kompetencje polskich użytkowników” (Warszawa, 2013). Jest członkinią licznych zespołów badawczych, w tym projektów „MEDIA_STYCZNI”, „Kompetencje medialne i informacyjne Polaków” i „E-urząd-Biblioteka-Obywatel”. Wspiera biblioteki publiczne i pedagogiczne w wykorzystaniu nowych technologii w pracy z młodymi użytkownikami, jest też ekspertką Fundacji Nowoczesna Polska, Fundacji Orange i Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.

Poprawiono: wtorek, 12, maj 2015 16:07

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony