„Pisanie bierze się z obrazów”. Andrzej Stasiuk w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Andrzej Stasiuk - prozaik, dramaturg, eseista, wydawca... - jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy współczesnych, spotkał się z licznie zgromadzoną publicznością w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 31 marca 2015 r.

Spotkanie prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok, przypominając m.in. bogaty dorobek pisarza, autora kilkudziesięciu książek, wśród których są: „Mury Hebronu” (1992), „Biały kruk”(1995), „Opowieści galicyjskie” (1995), „Dukla” (1997), „Dwie sztuki (telewizyjne) o śmierci" (1998), „Dziewięć" (1999), „Jadąc do Babadag” (2004), „Fado” (2006), „Taksim” (2009), „Dziennik pisany później” (2010), „Grochów” (2012) oraz „Wschód” (2014).

Andrzej Stasiuk to pisarz wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrodą im. Samuela Bogumiła Lindego (2002), Nagrodą Literacką Nike (2005, za „Jadąc do Babadag”) czy Nagrodą Literacką Gdynia (2010), a także Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury.

Pytany o początki swojej drogi pisarskiej i debiutancki zbiór opowiadań oparty na doświadczeniach z pobytu w więzieniu „Mury Hebronu” mówił, że do napisania książki namówili go koledzy. Przychodzi okazja i wtedy się ją wykorzystuje i nieco ironicznie dodaje: I tak zostałem gwiazdą polskiej literatury. Później uzupełnia: Chodziło mi o ocalenie więziennego języka, książka jest złożona z opowieści innych.

Jednak to, co dominuje w kolejnych książkach Andrzeja Stasiuka, zwłaszcza ostatnich lat, to jego fascynacja Wschodem, docieranie do miejsc przez wielu zapomnianych i tworzenie na podstawie tych obrazów poetyckich opowieści. Z wyjazdów sklejam literaturę - mówił na spotkaniu. - Słucham serca, słucham instynktu i jadę tam gdzie mnie ciągnie. Kiedy wraca się do domu, próbuje się to ocalić, żeby trwało dłużej (...) zatrzymać historię we wspomnieniach. (...) Pisanie bierze się z obrazów, próbuję nadać sens temu co się widzi, żeby coś z tym zrobić, żeby nie przepadło...

Pytany czym dla niego jest Wschód, zwłaszcza w kontekście jego najnowszej książki, mówił: To coś dla mnie ważnego, ja się wybieram na Wschód, żeby on mnie nie zaskoczył (...). W tej książce jest wiele obrazów, ale nie ma wniosków, ta książka zaczyna się łemkowszczyzną i kończy się łemkowszczyzną. Ale „Wschód” to także podróż do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu, które z sentymentem wspominał na spotkaniu. Kolejna książka, która mi chodzi po głowie też będzie o Wschodzie - dodaje.

Na spotkaniu nie mogło również zabraknąć wspomnień o wydanej w 1997 roku „Dukli”. Ja się w tym miejscu zakochałem na zabój, odbyłem tu kilkanaście pielgrzymek - wspominał. - Tu trzeba przyjechać z zewnątrz, żeby docenić te wszystkie rzeczy.

Pytany przez czytelnika o analogie do twórczości reportażysty Jacka Hugo-Badera mówił: To zupełnie inne dziedziny pisarskie, Bader szuka prawdy, a ja szukam opowieści (...) Opowieść powinna być ciekawsza od prawdy, powinna być fikcją, w którą uwierzymy.

Felietony Andrzeja Stasiuka można czytać m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Pytany czym dla niego jest współpraca z tym czasopismem mówił: Identyfikuję się z „Tygodnikiem”, zawsze się identyfikuję z tymi, którzy walczą (...). „Tygodnik” był zawsze, tam opublikowałem swój pierwszy reportaż...

Spotkanie było również okazją do wspomnień o prozaiku i historyku Augustynie Baranie (1944-2010) z Izdebek, któremu Andrzej Stasiuk poświęcił jedno z opowiadań w książce „Grochów”.

Pisarz przyznaje, że nie czyta prozy innych autorów. Hybrydowe formy mnie interesują, eseistyka podróżnicza, coraz więcej historii...

Po spotkaniu z Andrzejem Stasiukiem w KBP - trzecim w ciągu ostatnich dziecięciu lat (wcześniej pisarz gościł w Krośnieńskiej Książnicy w 2005 i 2008 roku) - wydaje się, że czytelnicy już czekają na następne. A miłośników jego prozy można znaleźć w każdym pokoleniu - od młodzieży po seniorów, co było widać wśród zgromadzonej publiczności.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Sposób na czytanie”, przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

youtube-logoZobacz relację wideo (19:31)

Poprawiono: środa, 01, kwiecień 2015 12:43

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony