Listy wojenne Augusta Mazurkiewicza - wykład Andrzeja Kosieka

16 marca 2015 roku w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbył się wykład Andrzeja Kosieka „Listy wojenne Augusta Mazurkiewicza”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

W czasie wykładu Andrzej Kosiek, krośnieński historyk i regionalista, przedstawił sylwetkę Augusta Mazurkiewicza.

August Mazurkiewicz (1889-1968) urodził się w Krośnie, był najstarszym synem lekarza i powstańca styczniowego Dionizego Mazurkiewicza. Należał do pierwszych trzynastu abiturientów kończących w 1907 roku siedmioletnią Szkołę Realną w Krośnie. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył też dwa kierunki studiów (historię i geografię) na Uniwersytecie w Wiedniu. Po powrocie do Krosna pracował jako zastępca nauczyciela w Państwowej Szkole Realnej w Krośnie.

Po wybuchu I wojny światowej w 1914 roku, August Mazurkiewicz (wraz z bratem Stanisławem) został powołany do armii austriackiej.

August Mazurkiewicz pisał listy z frontu I wojny światowej do mieszkającej w Krośnie matki. Listy otrzymywał też od niej oraz innych bliskich mu osób (...) - mówił w czasie wykładu Andrzej Kosiek.

Niepublikowaną dotąd korespondencję wojenną Augusta Mazurkiewicza, Andrzej Kosiek otrzymał w maju ubiegłego roku od krośnianki mieszkającej od wielu lat w Warszawie, córki Augusta Mazurkiewicza - dr Marii Nagajowej, która chciała, aby treść listów została upowszechniona.

Najwcześniejszy list wojenny kierowany do Mazurkiewicza pochodzi z grudnia 1914 roku. Są to wieści z Wiednia, na kartce pocztowej, od Ludmiły Butkowskiej, bliskiej znajomej Mazurkiewicza - mówił Andrzej Kosiek.

Prelegent zaprezentował też inny list pochodzący z grudnia 1914 roku, także pisany z Wiednia do A. Mazurkiewicza przez Jadwigę Lewakowską (córkę Augusta Lewakowskiego, burmistrza Krosna). List ten zawiera sporo sygnalnych informacji o konkretnych mieszkańcach Krosna w początkowym okresie I wojny światowej.

Andrzej Kosiek przytoczył także fragmenty listów, które August Mazurkiewicz pisał jesienią 1915 roku do swojej matki, Marii Mazurkiewiczowej. Korespondencja bogata jest w wojenne realia, przybliża warunki życia żołnierskiego w okopach i opisuje sytuację na froncie.

W zbiorach rodzinnych M. Nagajowej zachował się też list Jadwigi Lewakowskiej do Mazurkiewicza, tym razem pisany jesienią 1916 roku. W korespondencji pojawiają się mocne akcenty patriotyczne i niepodległościowe.

Zaprezentowane podczas wykładu listy mają ogromną wartość historyczną. Ujawniają nieznane dotąd wojenne losy Augusta Mazurkiewicza, żołnierza, nauczyciela i społecznika oraz wybitnego znawcy i popularyzatora dziejów Krosna i regionu.

Poprawiono: piątek, 20, marzec 2015 13:16

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony