Nagroda dla Tomasza Okoniewskiego

Teresa Leśniak, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, ufundowała nagrodę specjalną w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Leśnie Fotografie 2014”. Wyróżniła Tomasza Okoniewskiego, fotografika z Korczyny, za zdjęcie „Przebudzenie…”.

Tomasz Okoniewski otrzymał piękny album fotograficzny „Kontynenty w obiektywie: fotograficzna podróż do najpiękniejszych miejsc świata”, wydany przez National Geographic. Nagrodę odebrał 4 marca 2015 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Tomasz Okoniewski sztuką obrazu interesuje się już od wielu lat, natomiast swoje hobby traktuje zdecydowanie świadomie i poważniej od 2007 roku.

Swoje prace wystawiał w Galerii Miasta Rzeszowa, w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, w Fotogalerii Grudysz w Krośnie, w Dworze Kombornia, w Galerii Fotografii RCKP w Krośnie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie i Frysztaku.

Jego fotografie zdobywały wyróżnienia i nagrody w ponad 100 ogólnopolskich konkursach fotograficznych, brały udział w pokonkursowych wystawach w wielu miastach w Polsce i za granicą, w tym na Słowacji, Węgrzech, Rumunii i w Stanach Zjednoczonych.

Jest członkiem Krośnieńskiego Fotoklubu przy RCKP oraz jednym z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno, która podejmuje lokalne działania fotograficzne (wspólne plenery, projekty oraz wystawy).

W październiku 2014 r. prace Tomasza Okoniewskiego pokazywane były w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Prezentowane fotografie opisywał w folderze do wystawy Stanisław Wójtowicz:

Dobre zdjęcie krajobrazowe nigdy nie jest dziełem przypadku, powstaje zupełnie inaczej niż fotografia w studio, gdzie fotografujący sam decyduje o tle, oświetleniu obiektów, ustawieniu kompozycji w kadrze. W żadnym innym gatunku fotografii zależność między nastrojem i artystycznym wyrazem zdjęcia a precyzyjną kompozycją i wybranymi parametrami ekspozycji nie jest tak znacząca.

W fotografiach Tomasza Okoniewskiego, tych wykonanych w nieodległych okolicach Krosna i przywiezionych z górskich wycieczek, czynniki te pozostają w równowadze, dając obrazy emanujące spokojem. Jest on obecny także w serii obrazów „mglistych”, na których drobiny wody, poruszane powietrzem rozgrzewającym się od nagich skał, tworzą warstwy i pasma jakby pod dotknięciem pędzla dobrego malarza. To efekt świadomego i twórczego korzystania ze złotych godzin fotografów i malarzy - poranków i zmierzchów, kiedy słońce najszczodrzej dzieli się barwami swoich promieni. Nawet zimą, gdy blade światło ledwo oddziela wąskimi bruzdami rozległe połacie śniegu na górskich stokach.


Poprawiono: czwartek, 05, marzec 2015 15:52

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony