Prace grupy „Pacykarnia” w Krośnieńskiej Bibliotece

8 stycznia 2014 roku w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy malarstwa i rysunku członków amatorskiej grupy plastycznej „Pacykarnia”, działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Krośnie. Prace zaprezentowało trzynastu artystów: Roman Grabowski, Bogumiła Błażejowska, Danuta Szarzyńska, Janina Matusz, Halina Grabiec, Anna Stepek, Anna Kosztyła, Albina Pilat, Jadwiga Dańczak, Helena Cząstka, Magdalena Czech, Krystyna Wojtkowska, Maria Wilusz.

W wernisażu uczestniczyły: Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Anna Bazan, Przewodnicząca Komisji Rodziny i Edukacji Rady Miasta Krosna. Licznie przybyli również krośnieńscy artyści, poeci i miłośnicy sztuki (m.in. Magdalena Wyżykowska-Figura, Urszula Janowska, Anna Munia, Krystyna Kulman, Zdzisław Gil i Jerzy Figura) oraz przyjaciele i znajomi artystów. Na otwarciu wystawy obecny był również Zygmunt Rysz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Krosna, który pogratulował artystom wielkiego talentu, pasji i zaangażowania w pracę malarską i życzył dalszych sukcesów artystycznych.

Członkowie grupy „Pacykarnia” są amatorami, nie posiadają plastycznego przygotowania zawodowego. Przygodę z malarstwem rozpoczęli na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, pod kierunkiem Romana Grabowskiego. Niewątpliwie połączyła ich wielka pasja i zamiłowanie do tworzenia i wyrażania siebie poprzez malarstwo. Swoje prace prezentowali dotychczas m.in. na wystawie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, zorganizowanej z okazji obchodów pięciolecia istnienia Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz na wystawie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie, zorganizowanej z okazji obchodów Dnia Ziemi.

Podczas wernisażu o działalności grupy „Pacykarnia”, o pasji malarskiej i radości tworzenia mówił Roman Grabowski, opiekun grupy:

- Jesteśmy grupą malarską, która od kilku lat działa przy Krośnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Chęć malowania, u większości z nas, ujawniła się z chwilą przejścia na emeryturę. Wcześniej, ze względu na liczne obowiązki zawodowe, nie mogliśmy w pełni poświęcić się pracy artystycznej. Myślimy, że w każdym z nas tkwi poczucie piękna i potrzeba jego wyrażania poprzez sztukę, dlatego malujemy. Działania twórcze, artystyczne dają nam radość i przynoszą wiele satysfakcji. Tematyka wystawianych w Krośnieńskiej Bibliotece prac jest różnorodna, a więc każdy zwiedzający na pewno znajdzie coś interesującego dla siebie.

Prezentowane w Saloniku Artystycznym Biblioteki prace – jak i dorobek twórczy grupy – nie dają się zaszeregować do jednej kategorii. Dlatego też na wystawie można oglądać obrazy o różnej tematyce: pejzaże, kwiaty, portrety, martwą naturę, architekturę czy abstrakcje. Większość prac namalowano za pomocą farb olejnych, ale są również akwarele oraz rysunki malowane piórkiem.

Wystawa prac członków grupy „Pacykarnia” będzie czynna w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej do 8 lutego 2014 roku.

Poprawiono: poniedziałek, 24, luty 2014 12:49

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony