„Język poetycki depozytariuszem wartości” - wykład Jana Luszni

23 października 2014 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbył się wykład Jana Luszni „Język poetycki depozytariuszem wartości”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

Jan Lusznia, krośnianin, poeta, z zawodu nauczyciel. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnik życia kulturalnego i społecznego Krosna. Autor zbioru „Kameno, przebacz” (1983) oraz wierszy drukowanych m.in. w almanachach poetyckich wydawanych przez Krośnieński Dom Kultury (obecnie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza).

Należał do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy „Pogórze” w Krośnie, obecnie jest członkiem Klubu Literackiego przy RCKP. W tegorocznej XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Lampę Ignacego Łukasiewicza” otrzymał wyróżnienie za wiersze: „Ecce poezja”, „Krótka historia lata”, „W moim dobrym domu”.

Jan Lusznia jest też autorem tekstów piosenek. Współpracował ze znanymi zespołami muzycznymi: „Rybałci” Antoniego Kopffa, „Grupa E” Krzysztofa Kasprzyka, „Gest” Jerzego Jajugi, „Vitro-band” Adama Münzbergera. Był członkiem estradowego zespołu nauczycielskiego pod kierunkiem Jana Trzemżalskiego. Piosenki z jego tekstami nagrane zostały w Polskim Radiu Rzeszów (zespół „Rybałci”), ukazały się też na płycie zespołu „Partita” i harcerskiego zespołu „Wołosatki”, utwór „Ballada o bieszczadzkim świątku” (z muzyką A. Kopffa) miała swoje wykonanie w telewizji.

Podczas wykładu Jan Lusznia mówił o wartościach zdeponowanych w języku poezji. Zaprezentował utwory, w których pokazane zostały wartości religijne i patriotyczne. Rozpoczął od analizy i interpretacji „Bogurodzicy” - najstarszego tekstu w literaturze polskiej, powstałego, według najnowszych badań, w I połowie XIII wieku.

„Bogurodzica” to pieśń maryjna, religijna, to także pieśń bojowa, bo pod Grunwaldem śpiewało ją rycerstwo polskie. „Bogurodzica” to arcydzieło literatury polskiej, arcydzieło polskiej poezji, poziom artystyczny tekstu jest znakomity (…) – mówił Jan Lusznia.

Przytoczył też fragmenty pieśni Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas Panie”, gdzie również pojawia się wartość religijna (pochwała Boga i głęboka wiara w Jego wielkość).

Poszukując wartości patriotycznych, odwołał się m.in. do dramatu Jana Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich”, kolędy Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi, moc truchleje”, hymnu Józefa Wybickiego „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”, a także do utworów Juliana Tuwima i ks. Jana Twardowskiego.

Mówił również o pięknie języka polskiego, pięknie poezji polskiej - jako wartości. Przywołał wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Sur le pont d'Avignion” („Na moście w Avignon”), gdzie o pięknie języka decydują zarówno zastosowane środki poetyckie, jak i wyobraźnia, wizyjność poety.

Zaprezentował też utwory oparte na zabawie słownej: wiersz „Limeryk babiloński” Juliana Tuwima oraz fraszki Mariana Załuckiego i Jana Izydora Sztaudyngera. To lekkie, dowcipne, zabawne teksty, ale one także pokazują bogactwo i piękno języka polskiego.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wersji muzycznych niektórych utworów: „Bogurodzicy” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i wiersza „Na moście w Avignon” w interpretacji Ewy Demarczyk.

Wysłuchali też lirycznego i pięknego wiersza Jana Luszni „Było Drzewo”, który znalazł się na wydanej w tym roku płycie krośnieńskiego zespołu „A może tak”. Muzykę do tekstu skomponował Wojciech Pelczar (obecny na wykładzie), a piosenkę wykonał Stefan Trusz.

Poprawiono: sobota, 15, listopad 2014 12:46

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony