Wystawa fotografii Tomasza Okoniewskiego

8 października 2014 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbyło się otwarcie wystawy fotografii Tomasza Okoniewskiego, artysty-fotografa z Korczyny.

W wernisażu uczestniczyli: Jan Zych, Wójt Gminy Korczyna, Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Dorota Pec, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Korczynie. Obecni byli również krośnieńscy artyści i fotograficy, m.in.: Anna Munia, Andrzej Drozd, Zdzisław Gil, Stanisław Klimek, Bolesław Bajorski, Cezary Żelechowski, Łukasz Grudysz i Paweł Malarczyk. Licznie przybyła też młodzież z Gimnazjum nr 4 w Krośnie, pod opieką Urszuli Janowskiej, nauczyciela plastyki w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie.

Tomasz Okoniewski sztuką obrazu interesuje się już od wielu lat, natomiast swoje hobby traktuje zdecydowanie świadomie i poważniej od 2007 roku. Od tego czasu zaczął publikować prace dla szerszej grupy osób, brać udział w wystawach i startować w konkursach fotograficznych. Jego zdaniem fotografowanie pejzażu uczy patrzeć na świat w odmienny sposób, dostrzegać rzeczy wcześniej niedostrzegane. Poza tym pozwala dzielić się swoją pasją z szerokim gronem odbiorców.

Pokaźne archiwum fotografii Tomasza Okoniewskiego powstaje w jego najbliższej okolicy, na terenie województwa podkarpackiego. Tym samym, przy pomocy obiektywu autor stara się odkrywać miejsca znane i bliskie w nieznany dotychczas sposób. Jego prace zdobywały wyróżnienia i nagrody w ponad 100 ogólnopolskich konkursach fotograficznych, brały udział w pokonkursowych wystawach w wielu miastach w Polsce i za granicą, w tym na Słowacji, Węgrzech, Rumunii i w Stanach Zjednoczonych.

Tomasz Okoniewski jest członkiem Krośnieńskiego Fotoklubu przy RCKP oraz jednym z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno, która podejmuje lokalne działania fotograficzne, jak wspólne plenery, projekty oraz wystawy.

Indywidualne wystawy jego prac organizowane były w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, Muzeum Podkarpackim w Krośnie, Fotogalerii Grudysz w Krośnie, Dworze Kombornia, w Galerii Fotografii RCKP w Krośnie czy w ośrodkach GOK w Korczynie oraz we Frysztaku. Jego prace są publikowane w ogólnopolskiej prasie oraz wielu wydawnictwach albumowych i okazjonalnych.

Autor uhonorowany został nagrodą Starosty Krośnieńskiego - Działacz Kultury - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i odnowy kultury. W swoim dorobku posiada również medale „Za fotograficzną twórczość” - Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

Na wystawie w Saloniku Artystycznym Biblioteki prezentowanych jest ponad 40 fotografii, o których w szkicu „Złote chwile, chwile niebieskie. Krajobraz w fotografiach Tomasza Okoniewskiego” Stanisław Wójtowicz pisze:

Dobre zdjęcie krajobrazowe nigdy nie jest dziełem przypadku, powstaje zupełnie inaczej niż fotografia w studio, gdzie fotografujący sam decyduje o tle, oświetleniu obiektów, ustawieniu kompozycji w kadrze. W żadnym innym gatunku fotografii zależność między nastrojem i artystycznym wyrazem zdjęcia a precyzyjną kompozycją i wybranymi parametrami ekspozycji nie jest tak znacząca.

W fotografiach Tomasza Okoniewskiego, tych wykonanych w nieodległych okolicach Krosna i przywiezionych z górskich wycieczek, czynniki te pozostają w równowadze, dając obrazy emanujące spokojem. Jest on obecny także w serii obrazów „mglistych”, na których drobiny wody, poruszane powietrzem rozgrzewającym się od nagich skał, tworzą warstwy i pasma jakby pod dotknięciem pędzla dobrego malarza. To efekt świadomego i twórczego korzystania ze złotych godzin fotografów i malarzy - poranków i zmierzchów, kiedy słońce najszczodrzej dzieli się barwami swoich promieni. Nawet zimą, gdy blade światło ledwo oddziela wąskimi bruzdami rozległe połacie śniegu na górskich stokach.

W czasie otwarcia wystawy Tomasz Okoniewski o swoich pracach mówił m.in.:

Większość moich fotografii powstaje w najbliższej okolicy, w Krośnie, w Korczynie (...). Ale wciąż szukam nowych miejsc, nowych kadrów (...). Fotografując staram się uchwycić „chwilę”, krótki, ulotny moment, który zatrzymany w kadrze potrafi cieszyć dłużej (...).

youtube-logoZobacz relację wideo (10:16)

Autor przygotował też miłą niespodziankę dla uczestników wernisażu - prezentację multimedialną „Podkarpackie oblicza”. Jednocześnie goście mogli obejrzeć trzy krótkie filmy pokazujące trudne, ekstremalne warunki, w jakich artyści-fotografowie niejednokrotnie wykonują swoje zdjęcia.

Zachęcał też miłośników fotografii do odwiedzenia, „polubienia” i współtworzenia stron na Facebooku: „FOTOKROSNO - FotoKlub Miłośników Fotografii” oraz „Korczyna i okolice dawniej i dziś...”.

Poprawiono: czwartek, 20, listopad 2014 11:56

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony