Odkryjmy piękno nieznane - spotkania z książką w Domu Pomocy Społecznej

Podróże niosą ze sobą niezwykły ładunek przygody, odkrywania i poznawania niezwykłych miejsc, kultur, zachowań - choćby tylko na kartach książki. Tematyce podróżniczej, w miesiącach lipcu, sierpniu i wrześniu, poświęcone były spotkania w stałym cyklu „Łatwe i trudne tematy”.

Indie - kraj, który fascynuje i przyciąga swoją specyfiką i niezwykłością, tak dalece odmienny kulturowo, wart jest bliższego poznania. „Kobiety Indii” - to tytuł spotkania w lipcu, przygotowany w oparciu o książkę J. Kreta „Moje Indie”. Mieszkańcy poznali codzienną rzeczywistość, zwłaszcza życie toczące się nad świętą rzeką Ganges, egzotyczne dla nas obyczaje, kulturę, kuchnię, oryginalne święta oraz anegdoty. Piękno tego kraju to również kobiety, których życie tam jest niełatwe. Mówiliśmy o roli i statusie kobiet, o różnicach ich życia na wsi i w mieście, o aranżowanych w młodym wieku małżeństwach. Cechą indyjskich kobiet jest to, że niezależnie od pochodzenia czy statusu społecznego, podkreślają swoją urodę pięknymi strojami, zawsze zadbane, wytwornie ubrane. Z dumą noszą tradycyjne sari. Mówiliśmy o tym, jak się je nosi, co to takiego: bindi, sindur i tilaka, jakie ma znaczenie i co mówi o kobiecie. Mieszkańcy słuchali również krótkich fragmentów tej z humorem napisanej opowieści, a także oglądali wiele barwnych fotografii.

Z kolei spotkanie sierpniowe, zatytułowane „Na turystycznych szlakach”, przygotowane zostało w oparciu o książkę S. Kłosa „Bieszczady”, a także inne pozycje związane z tym regionem. Góry, lasy, połoniny, najchętniej odwiedzane są za sprawą wspaniałych widoków, przepięknej panoramy. W czasie pogody czy osnute mgłą, mają równie niesamowity charakter, a turyści mogą docenić spokój i prawdziwe piękno tych gór, a także zobaczyć zjawisko inwersji. Podczas spotkania mieszkańcy poznali wiele wydarzeń z kart historii, dowiedzieli się, jak zmienił się krajobraz Bieszczadów, kim byli Bojkowie i Łemkowie, jakie były ich zwyczaje i obrzędy. Mówiliśmy o pięknie architektury i sztuki - przykładem są choćby urokliwe stare cerkiewki, wpisane w bieszczadzki pejzaż. Podziwiano je również na fotografiach. Była też mowa o Bieszczadzkim Parku Narodowym, Solinie, kolejce wąskotorowej, i innych atrakcjach. Uczestnicy spotkania poznali również nazwiska osób związanych z Bieszczadami, które stały się już legendą, jak chociażby Jędrek Połonina, a także słuchali wierszy K. Zarzyka z tomiku ,,Bieszczady wierszem opisywane’’.

Inspiracją do wrześniowego spotkania z mieszkańcami, zatytułowanego „Życie w spirali”, była książka A. Arthura „Muszle”. Gdy myślimy o nich, wyobrażamy sobie piękne okazy, które można zbierać na plażach. Zadziwiają swoim pięknem, różnorodnością, kształtem, bogactwem barw, misterną budową. Są radością i dumą dla kolekcjonerów, a pochodzą z najdziwniejszych miejsc: morskich głębin, słodkich wód, koralowych raf, skał, piasków, traw, lądu. Dla mieszkańców spotkanie było spojrzeniem na zadziwiający świat organizmów, które zamieszkują w muszlach. Usłyszeli o tym, jak powstają muszle, w jaki sposób się przemieszczają, jak zwierzęta posiadające muszle wykorzystują je do obrony. Dowiedzieli się również, jak powstają wysoko cenione perły oraz jakie przesądy są z nimi związane, wysłuchali opowieści o poławiaczach pereł. Była również mowa o tym, w jaki sposób muszle wykorzystywano w innych religiach, kultach, i o tym, że służyły również jako panaceum na wiele dolegliwości. Oprócz fotografii mieszkańcy oglądali i dotykali przyniesione muszle, nasłuchując szumu w ich wnętrzach.

Piękno w różnej postaci można znaleźć wszędzie. Trzeba tylko umieć je dostrzec, wypatrzyć - po prostu: odkryć. Książka może być do tego doskonałą inspiracją.

Poprawiono: czwartek, 20, listopad 2014 15:07

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony