Miłosne wyznania w „Trylogii” - Narodowe Czytanie w Filii nr 4

W związku z zainicjowanym przez Prezydenta RP Narodowym Czytaniem „Trylogii” H. Sienkiewicza, w dniu 5 września 2014 r. w Filii nr 4 KBP odbyło się spotkanie z tej właśnie okazji. Uczestniczyli w nim podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie. Podczas spotkania miało miejsce wspólne głośne czytanie, z podziałem na role, trzech fragmentów zawierających wyznania miłosne głównych bohaterów „Trylogii”.

Czytanie poprzedzone zostało wstępem o przedstawionych na kartach powieści wydarzeniach z historii siedemnastowiecznej Polski. Zanim przeczytano wyznania miłosne Heleny i Jana z „Ogniem i mieczem”, Oleńki i Kmicica z „Potopu” oraz Baśki i Michała z „Pana Wołodyjowskiego”, wyświetlone zostały fragmenty adaptacji filmowych w reżyserii Jerzego Hoffmana, w pięknej oprawie muzycznej. Ciekawie zmontowane sceny przybliżyły wszystkim zgromadzonym historie perypetii miłosnych głównych bohaterów „Trylogii”. Oglądając fragmenty „Ogniem i mieczem” z podkładem muzycznym „Dumki na dwa serca”, niektórzy nucili tę tak popularną piosenkę, którą w oryginale zaśpiewali E. Górniak i M. Szcześniak. Gościom podobały się także oglądane na ekranie sceny z „Potopu” i rozterki sercowe Pana Michała.

Najwięcej jednak emocji wywołały czytane dialogi wyznań miłosnych. Ten, między Heleną a Janem oraz Baśką i Michałem przeczytały bibliotekarki, natomiast wyznanie Oleńki i Kmicica przeczytali zaproszeni goście. Następnie nawiązana została rozmowa na temat kreacji aktorskich w obejrzanych filmach. Zdaniem rozmówców najpiękniej przedstawiony został wątek miłosny w „Ogniem i mieczem”, z kreacją Izabelli Scorupco i Michała Żebrowskiego. Na koniec stwierdzono, że głośne czytanie z podziałem na role, odpowiednia interpretacja tekstu i ekspresja czytającego ma te zaletę, że wzmaga efekt odbioru czytanego tekstu.

W związku z Narodowym Czytaniem została również przygotowana i przeprowadzona mini ankieta ze znajomości „Trylogii”. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi na zadane pytania można stwierdzić, że jej znajomość wśród czytelników jest pobieżna. Większość ankietowanych zadeklarowała swoją znajomość treści książek, ale nie umiała wymienić w kolejności poszczególnych tytułów ani przyporządkować im właściwych bohaterów. Dlatego warto wrócić do czytania Sienkiewicza.

Poprawiono: piątek, 21, listopad 2014 08:45

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony