Trylogia - ku pokrzepieniu serc

We wrześniu w Wypożyczalni Głównej KBP można obejrzeć wystawę Trylogia - ku pokrzepieniu serc, zorganizowaną w ramach akcji narodowego czytania Sienkiewicza.

Trylogia to umowna, lecz powszechnie przyjęta nazwa cyklu trzech powieści historycznych Henryka Sienkiewicza, drukowanych pierwotnie w odcinkach w Słowie: „Ogniem i mieczem. Powieść z lat dawnych” (1883-1884), „Potop” (1884-1886), i „Pan Wołodyjowski” (1887-1888), a następnie wydanych osobno.

Przedstawia ona polskie dzieje od śmierci Władysława IV po bitwę pod Chocimiem, tj. 1648-1673. Wydarzenia historyczne w Trylogii rozgrywają się przeważnie na polach bitew i w obleganych twierdzach, awalkom towarzyszą pertraktacje dyplomatyczne. Na takim tle występują postaci historyczne i fikcyjne traktowane jednakowo wyraziście, współdziałające w akcji. Fabuła we wszystkich trzech powieściach jest oparta na identycznym schemacie - motywie miłości z przeszkodami, wywołanymi przez bieg historii.

Skrzetuski, Helena i Bohun, Kmicic, Oleńka i Bogusław Radziwiłł, Wołodyjowski, Basia i Azja - oto trzy typowe trójkąty, w których kobieta kochana przez polskiego oficera dostaje się w ręce rywala i przeciwnika politycznego, opiera mu się jednak i ostatecznie perypetie te kończą się szczęśliwie. Przygody podróżniczo-wojenne autor Trylogii ujmował w sposób znany z „Iliady” i „Odysei”, średniowiecznej epiki europejskiej i eposów zachodnioazjatyckich, wprowadzając chwyty takie, jak nadludzkie wyczyny rycerskie bohaterów w walce z przeciwnikami, wychodzenie obronną ręką z sytuacji beznadziejnych, ofiarna śmierć, przy czym aureola bohaterstwa nie odbiera postaciom Trylogii ludzkiej zwyczajności.

Nie stroniąc od epickiego patosu Sienkiewicz zastosował także zabieg odwieczny, włączając w grono czołowych bohaterów postać komiczną, Zagłobę.

Trylogia została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników, zarówno polskich, którym zgodnie z intencją autora przynosiła „pokrzepienie serc”, jak i obcych, do których przemawiała przede wszystkim swoimi walorami artystycznymi - akcją ujętą w łańcuch wojennych przygód, rzuconych na barwne tło wielkich wydarzeń dziejowych, opowiedzianych znakomicie, utrzymujących uwagę czytelnika w stałym napięciu, ogromną galerią postaci, tragicznych i komicznych, bogactwem walorów estetycznych (wzniosłość, heroizm, tragizm, komizm, barwność w opisach przyrody i niezwykłego świata Kresów, zwłaszcza Ukrainy). Zespolenie wszystkich tych składników sprawiło, iż Trylogia stała się najpoczytniejszą powieścią polską.

Z okazji narodowego czytania, zainicjowanego przez Prezydenta RP, zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy oraz do sięgnięcia po lekturę.

Poprawiono: wtorek, 02, wrzesień 2014 17:37

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony